11 Դեկտեմբեր 2009 - 10:05 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը բարձր արդյունքներ է ակնկալում հայ-լատվիական համագործակցությունից եւ դեկտեմբերի 11-ին մեկնարկած գործարար համաժողովը նոր էջ կբացի եւ իր ավանդը կունենա երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում: Նախագահը նման կարծիք է հայտնել Երեւանում` բացելով հայ-լատվիական գործարար համաժողովը, որին մասնակցելու նպատակով Լատվիայի նախագահ Վալդիս Զատլերսի հետ Հայաստան են ժամանել 60 գործարարներ, որոնք ներկայացնում են լատվիական տնտեսության տարբեր ոլորտները:
Ըստ ՀՀ նախագահի, լատվիական պատվիրակության ներկայացուցչական պատվիրակությունը Հայաստանի հետ ոչ միայն քաղաքական, այլ նաեւ տնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու Լատվիայի շահագրգռվածության արդյունքն է: Ս.Սարգսյանը նշել է նաեւ, որ դեռեւս Դավոսում հանդիպման ժամանակ երկու նախագահները պայմանավորվել էին խորացնել տնտեսական հարաբերությունները Հայաստան Լատվիայի նախագահի այցելության շրջանակներում, եւ այսօրվա գործարար համաժողովը դրա վկայությունն է:
Ինչպես ասել է ՀՀ նախագահը, վերջին մի քանի տարում Հայաստանի ու Լատվիայի միջեւ գրանցվել; է ապրանքաշրջանառության աճ եւ, չնայած դրան, վերջերս աննշան անկում է գրանցվել, որը ճգնաժամի արդյունք է, այնուամենայնիվ, կան նրա աճւ նախադրյալներ: «Ապրանքաշրջանառության աճը երկու երկրների միջեւ կարող է զգալիորեն ավելանալ 2-3 երկարաժամկետ պայմանագրերի կնքման շնորհիվ, մնում է միայն շփման կետեր գտնել եւ գործընկերություն հաստատել, եւ դա կարող է օգնել երկու երկրներին դուրս գալ ճգնաժամից»,-ասել է նա:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է Հայաստանի ու Լատվիայի միջեւ բանկային, ֆինանսական, գյուղատնտեսության, դեղագործության, քիմիական արդյունաբերության, շինարարության եւ տրանսպորտի, ինչպես նաեւ զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության զարգացման հեռանկարները: Մենք ջերմ ենք վերաբերվում մեր գործընկերներին»,-հավաստիացրել է նա:
ԵՄ-ի հետ համագործակցության շրջանակներում Հայաստանում ու Լատվիայում բացվել են համագործակցության նոր հեռանկարներ, քանի որ արդեն այսօր Հայաստանի ապրանքաշրջանառության կեսը ԵՄ երկրներին է բաժին ընկնում:

Президент Армении Серж Саргсян ожидает высоких результатов от армяно-латвийского сотрудничества, и стартовавший 11 декабря бизнес-форум откроет новую страницу и внесет свой вклад в развитие двусторонних отношений. Такое мнение глава государства высказал в Ереване, открывая армяно-латвийский бизнес-форум, для участия в котором вместе с президентом Латвии Валдисом Затлерсом в Армению прибыло порядка 60 предпринимателей, представляющих разные сферы латвийской экономики.
По словам главы армянского государства, многочисленный представительский состав латвийской делегации – это результат заинтересованности Латвии в продвижении не только политических, но и экономических отношений. Серж Саргсян отметил, что еще при встрече в Давосе главы двух государств договорились углубить экономические отношения в рамках визита президента Латвии в Армению, и сегодняшний бизнес-форум тому свидетельство.
Как сообщил президент РА, за последние несколько лет между Арменией и Латвией был зафиксирован рост товарооборота, и, несмотря на то, что за последнее время отмечен небольшой спад, который является результатом кризиса, тем не менее, есть положительные предпосылки для его роста. «Рост товарооборота между двумя странами может значительно увеличиться за счет заключения 2-3 долгосрочных договоров, остается лишь найти точки соприкосновения и наладить партнерство, и это может помочь двум странам выйти из кризиса», – сказал он.
Серж Саргсян подчеркнул перспективы развития сотрудничества между Арменией и Латвией в сфере банковско-финансовых услуг, сельского хозяйства, фармацевтики, химической промышленности, в сфере строительства и транспорта, а также развития туризма. «Армения высоко оценивает перспективы инвестиционного сотрудничества и создает благоприятные условия для ведения бизнеса в стране. Мы тепло и бережно относимся к нашим партнерам», – заверил он.
В рамках сотрудничества с ЕС для Армении и Латвии открываются новые перспективы сотрудничества, поскольку уже на сегодняшний день половина товарооборота Армении приходится на страны ЕС.