12 Դեկտեմբեր 2009 - 12:28 AMT
Դեկտեմբերի 12-ին Երեւանում կայացավ Հայաստանի Երիտասարդ ձեռնարկատերերի միության առաջին համագումարը: «Հայաստանում պետք է երիտասարդ ձեռնարկատիրոջ իմիջ ձեւավորվի»,- Երեւանում լրագրողներին հայտնեց Հայաստանի Երիտասարդ ձեռնարկատերերի միության անդամ Մենուա Հարությունյանը: Նրա խոսքով, Միությունը ստեղծվել է 20 երիտասարդ ձեռնարկատերերի ջանքերով, եւ նպատակը Հայաստանում երիտասարդ ձեռնարկատիրոջ իմիջի ստեղծումն է: Միության անդամը նշեց նաեւ, որ իրենց գործունեությունը նպատակաուղղված է այն բանին, որ նրանք, ովքեր մտնում են բիզնես-հասարակության մեջ, օրինակ վերցնեն նրանցից, ովքեր իրենց քրտինքով են գումար վաստակել: «Միության մեջ մտել են այն երիտասարդ ձեռնարկատերերը, որոնց միավորում է ի օգուտ երկրի աշխատելու գաղափարը»,- ասաց նա:
Ընդ որում, Մենուա Հարությունյանն ավելացրեց, որ Միության կազմի մեջ մտնող երիտասարդ ձեռնարկատերերը պարտաճանաչ վճարում են հարկերը, եւ նրանց աշխատանքը հիմնված է թափանցիկության վրա, «բացի դրանից նրանց գործունեությունը հիմնված կլինի ավելի քաղաքակիրթ հիմքերի ու գիտելիքների վրա»: «Հետագայում, երբ Միությունն ավելի ակտիվ դառնա, մենք նաեւ բարեգործական գործունեություն կծավալենք, կփորձենք մեր գաղափարներն ինտեգրել պետկառույցի այս կամ այն փոփոխությունների առնչությամբ, իսկ հասարակությունն ինքը կհամոզվի, որ երիտասարդ ձեռնարկատերերի որոշակի դաշտ է ձեւավորվել, ովքեր ցանկանում են ծառայել իրենց պետությանն ու Հայաստանում բարենպաստ բիզնես-միջավայր ձեւավորել»,- հայտնեց նա:
Մենուա Հարությունյանի խոսքով, Միությունը գործելու է իր բոլոր անդամների հավասար հիմքերի վրա, իսկ միանալ կարող են բոլոր նրանք, ովքեր պատրաստ են վճարել հարկերը եւ նոր աշխատատեղեր ստեղծել, ովքեր ցանկանում են ձեռնարկատիրությամբ զբաղվել:

12 декабря в Ереване состоялся первый съезд Союза молодых предпринимателей Армении. «В Армении должен быть сформирован имидж молодого предпринимателя», – заявил журналистам в Ереване член Союза молодых предпринимателей Армении Менуа Арутюнян. По его словам, Союз был создан совместными усилиями 20 молодых предпринимателей, и его целью является создание в Армении имиджа молодого предпринимателя. Член Союза также отметил, что его деятельность нацелена на то, чтобы, те, кто только входит в бизнес-сообщество, брали пример с тех, кто своим потом заработал деньги честным путем. «В союз вошли те молодые предприниматели, которых объединяет идея – работать на благо своей страны», – сказал он.
При этом Менуа Арутюнян добавил, что входящие в состав Союза молодые предприниматели исправно платят налоги, и их работа основана на прозрачности, “помимо этого их деятельность будет основана на более цивильных основах и знаниях”. «В дальнейшем, когда Союз будет более активным, мы также будем осуществлять благотворительную деятельность, попытаемся интегрировать наши идеи относительно тех или иных изменений в госструктуры, а общество само убедится, что сформировалось определенное поле молодых предпринимателей, которые хотят служить своему государству и создать в Армении благоприятную бизнес-среду», – заявил он.
По словам Менуа Арутюняна, Союз будет действовать на равных основах всех его членов, а к нему могут присоединиться все те, кто готов платить налоги и создавать новые рабочие места, кто хочет заниматься предпринимательством.