12 Դեկտեմբեր 2009 - 13:01 AMT
Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավորները պատրաստ են օժանդակել երկրի բարօրությանն ուղղված` երիտասարդ ձեռնարկատերերի գաղափարները: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց ՀՅ Դաշնակցությունից Ազգային Ժողովի պատգամավոր, տնտեսագետ Արա Նռանյանը:
Տնտեսագետի խոսքով, ինքը ծանոթ էր նման ոչ քաղաքականացված Միության ստեղծման մասին երիտասարդ ձեռնարկատերերի գաղափարին, որի օգնությամբ երիտասարդ ձեռնարկատերերը ցանկանում էին օգտագործել իրենց հնարավորությունները եւ, մասնավորապես, ավելի թափանցիկ բիզնեսի, պետական կառույցների, միմյանց եւ, անկասկած, հասարակության հետ ավելի քաղաքակիրթ հարաբերությունների օրինակ դառնալ: «Ես հուսով եմ, որ այն ձեռնարկատերերը, ովքեր աշխատում են հօգուտ երկրի, ովքեր իրական մթերք եւ աշխատատեղեր են ստեղծում, տարբերվում են իրենց մտածելակերպով, քանի որ իրենց միջոցները ներդնում են իրենց հայրենիքում եւ անձնական շահագրգռվածություն ունեն, որպեսզի երկիրը բարգավաճի, որպեսզի ինքը վճարի հարկերը եւ անձնական շահ ունի հետեւելու, որպեսզի պետությունը թափանցիկ կերպով ծախսի բյուջետային միջոցները»,- ասաց նա:
ՀՅ Դաշնակցությունից Ազգային Ժողովի պատգամավորը նաեւ հույս հայտնեց, որ այն երիտասարդները, ովքեր միավորվել են նման Միության կազմում, աշխատելու են ի բարօրություն երկրի, «հակառակ դեպքում նման կառույց ստեղծելն իմաստ չէր ունենա»:
Արա Նռանյանը հաղորդեց, որ երիտասարդ ձեռնարկատերերը երկրի խորհրդարանում տնտեսության ու ձեռնարկատիրական միջավայրի առօրյա հարցերը բարձրացնելու առաջարկով դիմել են մի շարք պատգամավորների: «Իսկ մենք` պատգամավորներս, մեր կողմից արդեն քննարկել ենք այդ հարցը եւ որոշել, որ բարձրացնելու ենք միայն այն հարցերը, որոնք վերաբերում են ողջ հասարակությանը, ողջ երկրին, որոնք օբյեկտիվ են ու չեն ծառայում այս կամ այն պաշտոնատարի կամ ձեռնարկատիրոջ շահերին»,- նշեց նա:

12 Декабрь 2009 - 13:01 AMT
Депутаты армянского парламента готовы поддержать идеи молодых предпринимателей, направленные на благо всей страны. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил депутат Национального Собрания от АРФ Дашнакцутюн, экономист Ара Нранян.
По словам экономиста, он был знаком с идеей молодых предпринимателей о создании неполитизированного подобного Союза, с помощью которого молодые предприниматели хотели использовать свои возможности и, в частности, стать примером более прозрачного бизнеса, более цивильного отношения с государственными структурами, друг с другом и, несомненно, с обществом. «Я надеюсь, что те предприниматели, которые работают на благо страны, которые создают реальный продукт и рабочие места, по своему менталитету отличаются, поскольку инвестируют свои средства на своей родине и у них есть личная заинтересованность в том, чтобы страна процветала, заинтересованность в том, чтобы платить налоги и личный интерес следить за тем, чтобы государство прозрачно расходовало бюджетные средства», – сказал он.
Депутат НС РА от АРФ Дашнакцутюн также выразил надежду, что молодые люди, которые объединились в подобный Союз, будут работать на благо страны, «в противном случае не имело смысла создавать данную структуру».
Ара Нранян сообщил, что молодые предприниматели обратились к ряду депутатов с предложением поднимать насущные вопросы экономики и предпринимательской среды в парламенте страны. «Мы же – депутаты, со своей стороны уже обсудили этот вопрос и решили, что будем поднимать только те вопросы, которые касаются всего общества, всей страны, которые объективны и не служат интересам того или иного чиновника или предпринимателя», – отметил он.