Դեկտեմբերի 14-ից մինչեւ դեկտեմբերի 25-ը տեղաբաշխման ժամկետով Արարատբանկը կիրականացնի ոչ փաստաթղթային, արժեկտրոնային պարտատոմսերի 3-րդ թողարկումը: Թողարկման ծավալը կկազմի 250 միլիոն ՀՀ դրամ: Կթողարկվի 25.000 ոչ փաստաթղթային, արժեկտրոնային պարտատոմս` մեկ պարտատոմսը 10.000 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով, տարեկան 10 տոկոս տոկոսադրույքով, 18 ամիս շրջանառության ժամկետով:
Պարտատոմսեր կարելի էձեռք բերելինչպես պարտատոմսերի առաջնայինտեղաբաշխմանընթացքում (2009 թվականիդեկտեմբերի 14-ից 25-ը), այնպես էլ տեղաբաշխման ավարտի օրվանից հետո` պարտատոմսերի շրջանառության ամբողջ ժամանակահատվածում:
«Հետաքրքրությունը ներդրողների կողմից հիմնված է ոչ միայն բանկի հանդեպ վստահության, այլ նաեւ այն փաստի վրա, որ վերջերս բանկն աճ է գրանցել բոլոր հիմնական ցուցանիշներով»,-ասել է Արարատբանկի գործադիր տնօրենի տեղակալ Դավիթ Հարությունյանը: Բացի այդ, ըստ նրա, NASDAQ OMX Արմենիա բորսայում առաջին (2007թ. թողարկման ծավալը կազմել է 250 մլն դոլար) եւ երկրորդ (2008-ին` 400 մլն դրամ) զետեղման արդյունքում նրանց շրջանառության ծավալը գերազանցել է 700 մլն դրամ:
Իր հերթին Արարատբանկի ռազմավարության եւ մեթոդաբանության բաժնի պետ Գարիկ Ադամյանը հավելել է, որ պարտատոմսերի թողարկումը նախատեսված էր դեռեւս 2008թ. վերջում, երբ բանկը կազմում էր 2009-ի բյուջեն 200 մլն դրամ ընդհանուր ծավալով, սակայն, ելնելով շուկայի պահաջարկի հետազոտություններից, որոշվեց այդ ծավալը հասցնել 250 մլն դրամի: Նա նաեւ հավելել է, որ այդ թողարկման առավելությունը նրանում է, որ պարտատոմսերի եկամտաբերությունը կկազմի 10 տոկիս` նախկին 9 տոկոս եկամտաբերության դիմաց: Բաժնի պետն ասել է նաեւ, որ այդ միջոցները կուղղվեն փոքր ու միջին բիզնեսի վարկավորմանը:
Նրա խոսքերով, նախատեսվում է, որ 2010 թվականին թողարկված պարտատոմսերը կցուցակվեն եւ շրջանառության մեջ կդրվեն NASDAQ OMX Արմենիա-ում: Պարտատոմսերի լիկվիդայնության ապահովման համար կներգրավվեն 1-2 մարկետմեյքերներ թողարկմամբ զբաղվող ներդրումային ընկերությունների շրջանում:

14 Декабрь 2009 - 09:56 AMT
14 декабря в Ереване состоялась презентация третьего выпуска недокументарных,  купонных облигаций «Араратбанка». Общий объем эмиссии составил 250 млн. драмов, выпущено 25 000  недокументарных, купонных облигаций номинальной стоимостью 10 000 каждая, при этом годовая процентная ставка составит 10%, а срок обращения – 18 месяцев, срок размещения – с 14 по 25 декабря 2009 года.
«Интерес со стороны инвесторов основан не только на доверии к банку, но и на том факте, что за последнее время банк зафиксировал рост по всем своим основным показателям», – сказал заместитель исполнительного  директора «Араратбанка» Давид Арутюнян. Помимо этого, по его словам, по результатам первого (2007 год – общий объем размещения 250 млн. драмов) и второго (2008 год – 400 млн. драмов) размещения на NASDAQ OMX Армения объем их обращений превысил 700 млн. драмов.
В свою очередь начальник отдела стратегии  и методологии «Араратбанка» Гарик Адамян добавил, что выпуск  облигаций был запланирован еще в конце 2008 года, когда банк составлял свой бюджет на 2009 год в общем размере 200 млн. драмов, но, исходя из исследований имеющегося на рынке спроса, было принято решение довести этот объем до 250 млн. драмов. Он также добавил, что преимущество данного выпуска состоит в том, что доходность облигаций составляет 10% против доходности прежних выпусков – 9%. Начальник отдела также сообщил, что привлеченные средства будут направлены на кредитование малого и среднего бизнеса.
По его словам, планируется, что в январе 2010 года выпущенные облигации пройдут листинг и будут обращаться NASDAQ OMX Армения. Для обеспечения ликвидности облигаций будет привлечен 1-2 маркет-мейкер среди инвестиционных компаний, которые будут заниматься их размещением.