14 Դեկտեմբեր 2009 - 10:17 AMT
Հայ-թուրքական Արձանագրություններ. ՀՅԴ-ն հավաստիացնում է, որ հունվար ամիսը Հայաստանում հանգիստ չի լինի
«Լավ կլիներ, եթե մինչեւ ՀՀ Սահմանադրական դատարանում Արձանագրությունների քննարկումները 2010 թ-ի հունվարի 12-ն, Թուրքիայում ստեղծված իրավիճակը ավելի պարզ լիներ », – ասել է մամլո ասուլիսում ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Նա նաեւ հաղորդել է, որ Սահմանադրական դատարանի որոշումից հետո, ՀՅԴ-ն նախատեսում է անցկացնել լայնածավալ բողոքի ակցիաներ Արձանագրությունների դեմ: «Այնպես որ այդ ժամանակ Հայաստանում հանգիստ չի լինի», – հայտարարել է նա: Նրա խոսքերով, Արձանագրությունների վավերացումը Հայաստանում հնարավոր է, որ խափանվի, քանի որ հայ հասարակության մեծամասնությունը կիսում է ՀՅԴ-ի տեսակետը նախապայմանների վերաբերյալ:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին այն մասին, թե որքանով հավանական է Արձանագրությունների վավերացումը թուրքական խորհրդարանում, նա հայտարարել է, որ թուրքական կողմը որոշ ժամանակ շանտաժի ենթարկելով Հայաստանին, այնուամենայնիվ կվավերացնի փաստաթղթերը:

14 Декабрь 2009 - 10:17 AMT
“Было бы хорошо, если бы в вопросе ратификации армяно-турецких Протоколов со стороны Турции до их обсуждения в Конституционном суде Армении 12 января 2010 года сложилась более четкая ситуация ”, – заявил на пресс-конференции 14 декабря руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян.
Он также сообщил, что до и после решения Конституционного суда о соответствии Протоколов Конституции РА, АРФ Дашнакцутюн планирует провести массовые акции протеста против армяно-турецких протоколов. “Так что в это время в Армении спокойно не будет”, – заявил Ваан Ованнисян. По его словам, провал ратификации в Армении армяно-турецких Протоколов вполне возможен, так как армянское общество в большинстве своем разделяет точку зрения АРФ о предусловиях, существующих в Протоколах.
Отвечая на вопрос журналистов о том, насколько вероятна ратификация Протоколов турецким парламентом, Ваан Ованнисян заявил, что турецкая сторона, пошантажировав Армению некоторое время, все же ратифицирует документы.