«Անցյալ տարի ՀՀ իշխանությունները հավանության էին արժանացրել 2009 պետբյուջեի նախագծի վերաբերյալ մեր առաջարկները, սակայն պարզվեց, որ մեր առաջարկությունների 90%-ը տարվա ընթացքում դադարեցվել են»: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, այս տարի ՀՅԴ-ն պատրաստ էր հրաժարվել 2010 թ. պետբյուջեի նախագծին վերաբերող իր բոլոր առաջարկություններից ի շահ մեկ այլ նախագծի` Ղարաբաղի վերաբնակեցման նախագծի իրագործմանն ուղղված գումարի տրամադրմանը, որն իշխանությունները մերժել են:
«Կառավարությունը որոշել է դպրոցների համար միջոցներ տրամադրելէ առանց նշելու իր որոշման պատճառները, բայց մերժել է ընդունել այնպիսի կարեւոր նախագիծ, ինչպիսին Ղարաբաղի վերաբնակեցման ծրագիրն է», – ասել է Արծվիկ Մինասյանն ավելացնելով, որ այդ նախագիծը հաստատելով Հայաստանը կաջակցի Ղարաբաղին:
Հանրապետական կուսակցության անդամ Գագիկ Մինասյանն իր հերթին ընդգծեց, որ դպրոցներին ցուցաբերվող օգնության մասին որոշումը վաղուց գտնվում է կառավարության ծրագրերում: Նա միաժամանակ նշեց, որ Հայաստանի իշխանությունները Ղարաբաղին հատկացված օգնությունը սկզբնական նախատեսվածից 2 միլիարդ դրամով ավելացրել է:
«Մենք չպետք է Ղարաբաղին հրահանգել, թե ինչպես տնօրինեն գումարները, դա կնշանակի, որ մենք չենք վստահում նրանց: ԼՂՀ-ն ավելի լավ գիտի, թե ինչպես վարվի տրամադրված գումարների հետ եւ թե որ հարցն է նրանց համար առաջնահերթ», – ասել է Գագիկ Մինասյանը:

Last year, Armenian authorities approved our proposals for the draft budget of 2009, but it turned out that 90 per cent of our proposals were suspended then, Artsvik Minasyan , ARF Dashnaktsutyun parliamentary group member told a press conference in Yerevan today. According to him, this year the ARF was ready to abandon all its proposals on the draft budget for 2010, in exchange for one project – to increase financing of the NKR settlement program, which was rejected by the authorities.
“The government decided to allocate funds for schools without giving reasons for its decision, but refused to accept such an important project as Karabakh settlement,” Artsvik Minasyan said.
In turn, a member of the Republican Party of Armenia Gagik Minasyan stressed that the decision to provide financial aid to schools has long been in government programs. He also noted that the Armenian authorities have increased assistance to Karabakh by AMD 2 billion copmared to the amount originally projected.
“We do not have to say to Karabakh how to handle money, it would mean that we do not trust them. NKR knows better how to use funds and which issue is a priority for them, ” Gagik Minasyan said.