«Անցյալ տարի ՀՀ իշխանությունները հավանության էին արժանացրել 2009 պետբյուջեի նախագծի վերաբերյալ մեր առաջարկները, սակայն պարզվեց, որ մեր առաջարկությունների 90%-ը տարվա ընթացքում դադարեցվել են»: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, այս տարի ՀՅԴ-ն պատրաստ էր հրաժարվել 2010 թ. պետբյուջեի նախագծին վերաբերող իր բոլոր առաջարկություններից ի շահ մեկ այլ նախագծի` Ղարաբաղի վերաբնակեցման նախագծի իրագործմանն ուղղված գումարի տրամադրմանը, որն իշխանությունները մերժել են:
«Կառավարությունը որոշել է դպրոցների համար միջոցներ տրամադրելէ առանց նշելու իր որոշման պատճառները, բայց մերժել է ընդունել այնպիսի կարեւոր նախագիծ, ինչպիսին Ղարաբաղի վերաբնակեցման ծրագիրն է», – ասել է Արծվիկ Մինասյանն ավելացնելով, որ այդ նախագիծը հաստատելով Հայաստանը կաջակցի Ղարաբաղին:
Հանրապետական կուսակցության անդամ Գագիկ Մինասյանն իր հերթին ընդգծեց, որ դպրոցներին ցուցաբերվող օգնության մասին որոշումը վաղուց գտնվում է կառավարության ծրագրերում: Նա միաժամանակ նշեց, որ Հայաստանի իշխանությունները Ղարաբաղին հատկացված օգնությունը սկզբնական նախատեսվածից 2 միլիարդ դրամով ավելացրել է:
«Մենք չպետք է Ղարաբաղին հրահանգել, թե ինչպես տնօրինեն գումարները, դա կնշանակի, որ մենք չենք վստահում նրանց: ԼՂՀ-ն ավելի լավ գիտի, թե ինչպես վարվի տրամադրված գումարների հետ եւ թե որ հարցն է նրանց համար առաջնահերթ», – ասել է Գագիկ Մինասյանը:

В прошлом году власти РА одобрили наши предложения по проекту госбюджета на 2009 год, но оказалось, что 90% наших предложений в течение года были приостановлены. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил депутата НС от фракции АРФД Арцвик Минасян. По его словам, в этом году АРФД была готова отказаться от всех своих предложений по проекту госбюджета на 2010 год, в обмен на один проект – увеличить выделенную Карабаху сумму для реализации проекта по заселению Карабаха, который был отвергнут властями.
“Правительство решило выделить средства для школ без указания причин своего решения, но принять такой важный проект, как программа заселения Карабаха отказалось”, – сказал Арцвик Минасян, добавив, что утверждением данного проекта Армения покажет свою поддержку Карабаху в этом вопросе.
В свою очередь член Республиканской партии Армении Гагик Минасян подчеркнул, что решение об оказании помощи школам уже давно находится в программах правительства, отметив при этом, что власти Армении увеличили помощь Карабаху на 2 миллиарда драмов от первоначально предусмотренной суммы.
“Мы не должны указывать Карабаху как распоряжаться деньгами, это будет говорить о том, что мы им не доверяем. НКР лучше знает как распорядиться предоставленными средствами и какой вопрос является для них приоритетным”, – сказал Гагик Минасян.