Կենտրոնական բանկի խորհուրդը դեկտեմբերի 15-ի նիստում, որը վարում էր ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը, հաստատեց ՀՀ ԿԲ 2010-2011 թթ. հուշադրամների թողարկման ծրագրով նախատեսված «Համաշխարհային ֆուտբոլի արքաները» հուշադրամների շարքի «Կրոյֆ» հուշադրամի դիմերեսի եւ դարձերեսի ուրվագծերը, հաղորդում է ԿԲ մամլո ծառայությունը:
Ըստ հաղորդագրության, որոշումն ընդունվել է ԿԲ Խորհրդի նիստում, որը գլխավորում էր ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
Յոհան Կրոյֆը ֆուտբոլի հոլանդացի մարզիչ է, Նիդերլանդների հավաքականի նախկին ֆուտբոլիստ, որը 48 խաղում 34 գնդակ է խփել: Ընդամենը իր կարիերայի ընթացքում նա 752 խաղի է մասնակցել եւ 425 գոլի հեղինակ է:
Կրոյֆը ոչ միայն հոլանդական ֆուտբոլի, այլ մի ողջ ոճի մարմնացումն է, որը կոչվում է տոտալ ֆուտբոլ: Առաջին անգամ այդ ոճով խաղացել է նրա «Այաքս« թիմը եւ 1970-ների Հոլանդիայի հավաքականը:
Կարիերան ավարտելուց հետո, նա անցավ մարզչական աշխատանքի: 1989-1996թթ. նրա գլխավորությամբ իսպանական «Բարսելոնան» հաղթեց Իսպանիայի 4 առաջնություններում (1991-1994), Եվրոպայի չեմպիոնների գավաթի մրցաշարում 1992թ. եւ Գավաթների գավաթի մրցաշարում 1989թ.:

Центральный банк Армении в рамках предусмотренной программы по выпуску памятных монет на 2010-2011 гг. серии «Короли мирового футбола» утвердил эскизы аверса и реверса памятной монеты «Кройф», сообщает пресс-служба ЦБ.
Согласно сообщению, данное решение было принято на заседании Совета ЦБ, которое возглавлял председатель ЦБ Артур Джавадян.
Йохан Кройф – голландский футбольный тренер, бывший футболист сборной Нидерландов, за которую провел 48 матчей и забил 34 гола. Всего за свою карьеру сыграл 752 матча, забил 425 мячей.
Кройф стал олицетворением не только всего голландского футбола, но и целого стиля — так называемого тотального футбола, в который впервые начали играть его команды «Аякс» и сборная Голландии образца начала 1970-х годов.
После завершения карьеры игрока он перешел на тренерскую работу. В 1989-1996 годах под его руководством испанская «Барселона» выиграла четыре чемпионата Испании (1991-1994), Кубок Европейских чемпионов (1992) и Кубок кубков (1989).