15 Դեկտեմբեր 2009 - 17:22 AMT
Հայաստան. Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը գների նախատոնական աճ չի գրանցել առեւտրային խոշոր կենտրոններում
Այն բանից հետո, երբ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) նախագահ Դավիթ Հարությունյանը հանձնարարություններ տվեց սոցիալական նշանակություն ունեցող ապրանքների շուկայում գերակա դիրք ունեցող սուբյեկտներին, ՏՄՊՊՀ-ն ոչ մի ծանուցում չի ստացել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել ՏՄՊՊՀ մամլո քարտուղար Արմինե Ուդումյանը:
2009 թվականի նոյեմբերի 17-ին Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի Խորհրդի նիստում պարզելու եւ կանխելու համար սոցիալական նշանակության ապրանքների (մասնավորապես, բենզինի, դիզելային վառելիքի, բուսական յուղի, կարագի, հավկիթի եւ շաքարավազի) գների աճը, հատկապես առաջիկա տոնական օրերին, ՏՄՊՊՀ-ն հանձնարարել է այդ շուկաներում գերակա դիրք զբաղեցնող սուբյեկտներին, 2009 թվականի նոյեմբերի 20-ից մինչեւ դեկտեմբերի 31-ը ընկած ժամանակահատվածում երկօրյա ժամկետում իրազեկել Հանձնաժողովին` հիմնավորելով գների բարձրացման պատճառներըր:
Ըստ Արմինե Ուդումյանի, ՏՄՊՊՀ-ն դիտարկումներ է անցկացնում խոշոր առեւտրային կետերում, որոնք կարող են անմիջական ազդեցություն ունենալ ողջ շուկայի գնագոյացման վրա: «Դեռեւս, գներից շեղումներ չեն գրանցվել հետազոտվող վեց շուկաներում»,-ասել է նա:
ՏՄՊՊՀ մամլո քարտուղարը հավելել է նաեւ, որ արդյունքների ամփոփումից հետո, առաջիկայում դրանք կներկայացվեն հանրությանը:
Այնուամենայնիվ, Հայաստանի ամանորյա իրողություններրը չեն համապատասխանում հանձնաժողովի մամլո քարտուղարի հաղորդագրությանը, քանի որ ի տարբերություն զարգացած երկրների, որտեղ գործում է շուկայական հետեւյալ սկզբունքը` վաճառել ավելի շատ ավելի ցածր գնով, Հայաստանում, որը դեռեւս հեռու է շուկայական տնտեսությունից, դիտվում են հակառակ գործընթացները, եւ գները նախատոնական օրերին կայծակնային աճ են գրանցում:
Ինչ վերաբերում է առանձին վաճառակետերին, որտեղ գներն իրոք աճել են, ապա այդ առիթով Արմինե Ուդումյանը նշել է, որ ընտրության հարցն այստեղ քաղաքացունն է, եւ հենց այդ սկզբունքի վրա են հիմնված հանձնաժողովի հետազոտությունները:

15 Декабрь 2009 - 17:22 AMT
После поручения, которое дал председатель Государственной комиссией по защите экономической конкуренции Армении Давид Арутюнян субъектам, занимающим доминирующее положение на рынках социально значимых товаров, в ГКЗЭК не поступило ни одного уведомления. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь ГКЗЭК Армине Удумян.
17 ноября 2009 года на заседании Совета ГКЗЭК для выявления и предотвращения необоснованного повышения цен на товары, имеющие социальное значение (в частности на рынке бензина, дизельного топлива, растительного масла, сливочного масла, яиц и сахарного песка), особенно в период предстоящих новогодних праздников, ГКЗЭК поручил субъектам, занимающим доминирующее положение на этих рынках, с 20 ноября по 31 декабря 2009 года в двухдневный срок уведомлять Комиссию о повышении цен на эти товары, представив соответствующее обоснование и причины.
По словам Армине Удумян, ГКЗЭК поводит мониторинг в крупных торговых пунктах, которые могут оказать непосредственное влияние на ценообразование на всем рынке. «Пока что не выявлены особые отклонения цен на исследуемых Комиссией шести рынках, в силу чего к нам не поступало каких-либо уведомлений о предстоящем повышении цен», – сказала она.
Пресс-секретарь ГКЗЭК также добавила, что после обобщения результатов мониторинга в ближайший срок они будут представлены общественности.
Тем не менее, армянские новогодние реалии не соответствуют сообщению пресс-секретаря ГКЗЭК, поскольку в отличие от развитых стран, где действует рыночный принцип – продать побольше, но по низкой цене, в Армении, которая еще далека от рыночной экономики, наблюдаются противоположные процессы, и цены в преддверии новогодних праздников молниеносно растут.
Что же касается отдельных пунктов продаж, где цены действительно возросли, то по этому поводу Армине Удумян отметила, что вопрос выбора здесь остается за гражданами, и именно на этом принципе основаны проводимые ГКЗЭК исследования.