16 Դեկտեմբեր 2009 - 09:00 AMT
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը կմասնակցի Դուբնայում կայանալիք ԱՊՀ Նանոտեխնոլոգիաների միջազգային ինովացիոն կենտրոնի համաժողովին
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը դեկտեմբերի 17-18-ին Դուբնայում կմասնակցի ԱՊՀ Նանոտեխնոլոգիաների միջազգային ինովացիոն կենտրոնի սահմանադիր համաժողովին, որը ստեղծվում է «Դուբնա» հատուկ տեխնիկաներդրումային գոտու հնարավորությունների օգտագործմամբ: Համաժողովին կմասնակցեն ԱՊՀ 8 երկրների նախարարությունների, ազգային ակադեմիաների, առեւտրատնտեսական պալատների, գիտական եւ կրթական կենտրոնների, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական եւ մասնակվոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ: Այդ մասին հաղորդում է Հատուկ տնտեսական գոտիների կառավարման դաշնայի գործակալության մամլո ծառայությունը:
Համաժողովի մասնակիցների թվում են նաեւ ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը, Ուկրաինայի ԳԱԱ նախագահ եւ Գիտությունների ակադեմիաների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Բորիս Պատոնը եւ այլոք:
Համաժողովի կազմակերպիչներն են` Միջուկային հետազոտությունների միավորված ինստիտուտ միջազգային միջկառավարական կազմակերպությունը «Կուրչատովի ինստիտուտ»-ի հետ համատեղ, Գիտությունների ակադեմիաների միջազգային ասոցիացիան ԱՊՀ մասնակից երկրների Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ:
Համաժողովի հիմնական նպատակն է անցկացնել Նանոտեխնոլոգիաների միջազգային ինովացիոն կենտրոնի հիմնադիրների ընդհանուր ժողով, որտեղ կստորագրվեն կենտրոնի սահմանադիր փաստաթղթերը եւ կընտրվեն ղեկավար մարմինները:
Միջոցառման մասնակիցներն էքսկուրսիայով կլինեն Միավորված ինստիտուտի լաբորատորիայում եւ կայցելեն «Դւոբնայի» օբյեկտները, ինովացիոն նախագծերի ցուցահանդեսը:
Նանոտեխնոլոգիաների միջազգային ինովացիոն կենտրոնի գործունեությունն ուղղված է լինելու ԱՊՀ նանոարդյունաբերության բարձ տեխնոլոգիաների շուկայի ձեւավորմանը, որը մրցունակ կլինի միջազգային ասպարեզում: Կենտրոնը պետք է ԱՊՀ երկրների ինովացիոն, հետազոտական եւ կրթական տարածության ինտեգրման լծակ հանդիսանա:

16 Декабрь 2009 - 09:00 AMT
Министр экономики РА примет участие в форуме Международного инновационного центра нанотехнологий СНГ в Дубне
Министр экономики Армении Нерсес Ерицян 17-18 декабря в Дубне  примет участие в учредительном форуме Международного инновационного центра нанотехнологий СНГ (МИЦНТ СНГ), который создается с использованием возможностей технико-внедренческой особой экономической зоны «Дубна». В нем примут участие представители министерств, национальных академий наук, торгово-промышленных палат, научных и образовательных центров, государственных и частных компаний в сфере высоких технологий из 8 стран Содружества независимых государств. Об этом сообщает пресс-служба Федерального агентства по управлению особыми экономическими зонами.
Среди участников форума – президент Национальной академии наук Армении Радик Мартиросян, президент Национальной академии наук Украины и Международной ассоциации академий наук Борис Патон и другие.
Организаторами форума выступают международная межправительственная организация Объединенный институт ядерных исследований совместно с РНЦ «Курчатовский институт», Международной ассоциацией академий наук при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ.
Основной целью форума является проведение общего собрания учредителей МИЦНТ СНГ, на котором должны быть подписаны учредительные документы центра и избраны его руководящие органы.
В программе мероприятия также выступления представителей научных, образовательных и инновационных организаций стран СНГ и гостей форума, экскурсии в лаборатории Объединенного института и посещение объектов особой экономической зоны «Дубна», выставки инновационных проектов компаний-резидентов ОЭЗ.
Деятельность МИЦНТ, по замыслу организаторов, будет нацелена на формирование высокотехнологичного рынка наноиндустрии СНГ с международной конкурентоспособностью. Этот центр должен стать инструментом интеграции инновационного, исследовательского и образовательного  пространства Содружества независимых государств.