Միջնակարգ դպրոցներում կրթական գործընթացն առավել հետաքրքիր ու արդյունավետ դարձնելու նպատակով, Microsoft ընկերությունն առաջին անգամ Հայաստանում կազմակերպեց «Ինովացիոն ուսուցիչներ» համաժողովը, որը տեղի ունեցավ Երեւանում դեկտեմբերի 16-ին:
Համաժողովն անցնում է Microsoft-ի «Գործընկերությունը կրթության մեջ» կրթական նախաձեռնության շրջանակներում, որը սկսվել է իրագործվել Հայաստանում 2008 թվականի հոկտեմբերից, երբ համաձայնագիր ստորագրվեց կորպորացիայի եւ ՀՀ կրթության ու գիտության նախարարության միջեւ:
Հայաստանում «Գործընկերությունը կրթության մեջ» ծրագրի ղեկավար Քրիստինե Գյոնջյանը պատմել է, որ այդ միջոցառման անցկացման մասին հայտարարվել էր դեռեւս հոկտեմբերին, եւ ուսուցիչները հետաքրքրված են համաժողովին մասնակցելու հնարավորությամբ` հայտեր են ստացվել ոչ միայն Երեւանից, այլ նաեւ մարզերից: Նա ընդգծել է, որ ուսուցիչների ձգտումը տարբեր նորարարություններ կիրառել կրթական գործընթացում չի կարող չուրախացնել:
Այսօրվա համաժողովի ընթացքում հայ ուսուցիչների կողմից ներկայացված 19 նորարարական նախագծերից ժյուրին կընտրի հաղթողներին, որոնց հեղինակները հնարավորություն կստանան մասնակցելու նորարար-ուսուցիչների համաշխարհային մրցույթին:

16 Декабрь 2009 - 09:22 AMT
Первый армянский форум «Инновационные учителя», организованный корпорацией Microsoft, начал свою работу
С целью сделать образовательный процесс в средних школах более интересным и продуктивным, компания Microsoft впервые организовывает в Армении форум «Инновационные учителя», который проводится в Ереване 16 декабря.
Форум проходит в рамках образовательной инициативы Microsoft «Партнерство в образовании», которая начала воплощаться в Армении с октября 2008 года, когда было пописано соглашение между корпораций и Министерством науки и образования РА.
Руководитель программы «Партнерство в образовании» в Армении Кристине Генджян рассказала, что о проведении данного мероприятия было объявлено еще в октябре, и педагоги весьма заинтересовались возможностью участия в форуме – заявки поступали не только из Еревана, но и из областей Армении. Она подчеркнула, что стремление учителей вводить в образовательный процесс различные инновации не может не радовать.
В ходе сегодняшнего форума из 19 инновационных проектов, представленных армянскими педагогами, жюри выберет проекты-победители, создатели которых получат возможность принять участие во всемирном конкурсе учителей-новаторов.