16 Դեկտեմբեր 2009 - 12:36 AMT
Դեկտեմբերի 16-ին, Երեւանում տեղի ունեցավ հայ-իսպանական համատեղ ,Barbera-Lupicinio-Z.Megrhryan investment advocacyե գործարար գրասենյակի հանդիսավոր բացման արարողությունը: Այդ միջոցառմանը մասնակցում էին Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արա Պետրոսյանը, ,Lupicinio Evershedsե միջազգային իրավաբանական ընկերության հիմնադիր Ռոդրիգես Լյուպիսինյոն, Իսպանիայում Հայաստանի պատվո հյուպատոս Լյուիս Բարբերա Սաբատերան եւ Զինավոր Մեղրյանը, ինչպես նաեւ այլ պաշտոնական անձինք:
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության մամլո քարտուղար Գայանե Վարդանյանը PanARMENIAN.Net -ի թղթակցին հայտնեց, որ հայ-իսպանական համատեղ գործարար գրասենյակի ստեղծումը 2009 թ. սեպտեմբերին հայ-իսպանական բիզնես ֆորումի արդյունք է: «Դեռ այն ժամանակ իսպանական կողմը հետաքրքրություն ցուցաբերեց մեր որոշ բիզնես- նախագծերի հանդեպ, հիմա արդեն հնարավորություն ստեղծվեց գործնականում դրանք իրականացնելու», – ասաց նա:
Նրա խոսքերի համաձայն, գրասենյակի աշխատանքները նպատակաուղղվելու են հայ-իսպանական տնտեսական հարաբերությունների աշխուժացմանը, ինչպես նաեւ գրասենյակը միջնորդ է դառնալու Հայաստանի եւ Իսպանիայի գործարար հասարակայնության միջեւ, մասնավորապես` ներդրումային նախագծերի իրականացման համար իրավաբանական խորհրդատվություն տրամադրելու եւ նոր գործընկերներ ներգրավելու գործում:
Գայանե Վարդանյանը նշեց, որ այսօր իսպանացի ձեռնարկատերերը հետաքրքրվում են այնպիսի նախագծերով, ինչպիսիք են` Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու կառուցումը, աղբամշակման ծրագրերը, այս հարցում իսպանական ընկերությունները որոշ փորձ ունեն, Ջերմուկ քաղաքի զարգացումը, ինչպես նաեւ զբոսաշրջության զարգացումը եւ այլն:

16 декабря в Ереване состоялась мероприятие, посвященное официальному открытию совместной испано-армянской консалтинговой компании «Barbera-Lupicinio-Z.Megrhryan investment advocacy». В мероприятии приняли участие заместитель министра экономики Армении Ара Петросян, основатель международной юридической компании «Lupicinio Eversheds» Родригес Люписиньо, почетный консул Армении в Испании Луис Барбера Сабатера и Зинавор Мегрян, а также другие должностные лица.
Как сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net пресс-секретарь Министерства экономики Армении Гаяне Варданян, создание совместной испано-армянской консалтинговой компании является результатом состоявшегося в сентябре 2009 года армяно-испанского бизнес-форума. «Еще тогда испанская сторона проявила интерес к некоторым нашим бизнес-проектам, сейчас же появилась возможность реализовать их на деле», – сказала она.
Работа ереванского офиса компании, по ее словам, будет нацелена на активизацию армяно-испанских экономических отношений, а также офис будет выступать посредником между бизнес-сообществами Армении и Испании, в частности, по предоставлению юридических консультаций для реализации инвестиционных проектов и привлечению новых партнеров.
Гаяне Варданян отметила, что на сегодняшний день испанские предприниматели заинтересованы в таких проектах, как строительство автомагистрали Север-Юг, программах по переработке мусора, где у испанских компаний есть определенный опыт, в частности, в ведении менеджмента, развитии города Джермук, а также развитии туризма в целом.