ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանն այսօր Վիեննայում հանդիպեց ՕՊԵԿ-ի միջազգային զարգացման հիմնադրամի (ՕՖԻԴ) գլխավոր տնօրեն Սուլեյման Ջազիր Ալ Հերբիշի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցում էր նաեւ ՀՀ գուղատնտեսության նախարարության «Գյուղական տարածքների զարգացման» ծրագրի տնօրեն Գագիկ Մաթեւոսյանը:
ՕՖԻԴ-ի եւ Հայաստանի Հանրապետության համագործակցությունը սկսվել է 2004 թվականից: Համագործակցության այս հինգ տարիների ընթացքում արդյունավետ իրականացվել է 4 ծրագիր, որոնք հիմնականում ուղղված են եղել գյուղերի գազաֆիկացմանը: ՕՖԻԴ-ի ֆինանսական ներդրումը Հայաստանում կազմում է մոտ 30 մլն ԱՄՆ դոլար: Ներկայումս բանակցություններ են վարվում եւս 20 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումների շուրջ:
ՀՀ փոխվարչապետը ՕՖԻԴ-ի գլխավոր տնօրենի հետ քննարկեց նոր ներդրումային ծրագրին վերաբերող հարցեր: «Գյուղական կարողությունների ստեղծման» ծրագիրը նախատեսվում է իրականացնել երկու կազմակերպությունների` ՕՖԻԴ-ի եւ ԻՖԱԴ-ի համաֆինանսավորմամբ:
ՀՀ փոխվարչապետը ներկայացրեց Հռոմում IFAD-ի հետ անցկացրած քննարկման արդյունքները` տեղեկացնելով, որ սկզբունքորեն համաձայնություն է ձեռք բերվել ծրագրի իրականացման ժամկետների եւ երկու կազմակերպությունների կողմից ծրագիրը համատեղ ֆինանսավորելու վերաբերյալ: Քանի որ ԻՖԱԴ-ի ֆինանսավորումն ակնկալվում է 2010 2-րդ կեսին, այդ իսկ պատճառով Արմեն Գեւորգյանը ՕՖԻԴ-ի ղեկավարությանը խնդրեց ընթացակարգային գործողություններն իրականացնել հնարավորինս սեղմ ժամկետներում` ՕՖԻԴ-ի կողմից ծրագրի ֆինանսավորումը հնարավորինս շուտ սկսելու համար:
Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ ԻՖԱԴ-ի հետ նոր ծրագիրը ՕՖԻԴ-ը կքննարկի, որից հետո այն կհաստատի 2010 թ.-ի մարտին:

16 Декабрь 2009 - 15:02 AMT
Вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворгян 15 декабря в Вене встретился с главой фонда международного развития при ОПЕК (ОФИД) Сулейманом Джазир Аль Гербишем, сообщает пресс-служба министерства. На встрече присутствовал также руководитель программы “Развития сельских территорий” министерства сельского хозяйства Армении Гагик Матевосян.
Сотрудничество ОФИД и Армении началось еще в 2004 году. В течение пяти лет сотрудничества были осуществлены 4 программы, которые в основном были направлены на газификацию сел. Финансовое вложение ОФИД в Армении составляет приблизительно 30 млн. долларов. В настоящее время ведутся переговоры о вложениях еще 20 млн. долларов.
Вице-премьер Армении с главой ОФИД обсудил вопросы, касающиеся новой инвестиционной программы. Программу “Создание сельской мощности” планируется осуществить при софинансировании двух организации – ОФИД и ИФАД (международный фонд сельскохозяйственного развития ОПЕК).
Вице-премьер РА представил результаты проведенных в Риме с ИФАД обсуждений, проинформировав, что было достигнуто принципиальное соглашение по поводу сроков осуществления программы и совместного финансирования программы со стороны двух организаций. Так как финансирование ОФИД ожидается во второй половине 2010 года, Армен Геворгян попросил руководство фонда осуществить процедурные действия по возможности в короткие сроки, чтобы поскорее начать финансирование программы.
Была достигнута договоренность о том, что ОФИД обсудит новую программу с ИФАД, после чего она будет утверждена в марте 2010 года