Տնտեսական անկումը Հայաստանում տարեկան կտրվածքով կազմում է 16-17 տոկոս, դեկտեմբերի 17-ին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը: «2009 թվականը շատ ծանր էր Հայաստանի համար, քանի որ երկիրն իր վրա զգաց համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցությունը, սակայն Հայաստանն արդեն անցել է անկման կրիտիկական կետը եւ այժմ վերականգնման միտում է նկատվում»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, դրա մասին են վկայում նաեւ դրական միտումները, որոնք առկա են համաշխարհային տնտեսության մեջ, մասնավորապես, աստիճանաբար աճում են պղնձի ու մոլիբդենի գները: «Եթե համեմատելու լինենք 2009թ. հուլիս-սեպտեմբերի գները 2008թ. նույն ժամանակահատվածի հետ, ապա կարելի է ասել,որ որոշակի աճ է նկատվում»,-ասել է ՀԲ երեւանյան գրասենյակի ղեկավարը:
Ա.Վարուդակիսը հավելել է նաեւ, որ չնայած 2009թ. շինարարության ոլորտում գրանցված մեծ անկմանը, ակտիվացում է նկատվում անշարժ գույքի շուկայում, մասնավորապես, ավելացել է այդ շուկայում կնքված գործարքների թիվը:

Экономический спад в Армении в годовом разрезе составит 16-17%, журналистам на пресс-конференции 17 декабря в Ереване заявил глава ереванского офиса Всемирного банка Аристомене Варудакис. «2009 год для Армении был очень трудным, поскольку страна испытала на себе удары мирового кризиса, однако Армения уже пережила критическую точку спада и сейчас наметились тенденции восстановления», – сказал он.
По его словам, об этом свидетельствуют также положительные тенденции, которые наметились в мировой экономике, в частности, постепенно растут цены на медь и молибден. «Если сравнить цены в июле-сентябре 2009 с аналогичны периодом 2008 года, то можно сказать, что отмечен определенных рост», – отметил глава ереванского офиса ВБ.
Аристомене Варудакис также добавил, что, несмотря на большой спад, который был зафиксирован в строительной сфере в 2009 году, наблюдается активизация рынка недвижимости, в частности, увеличилось количество сделок на этом рынке.