Տնտեսական անկման հետ միաժամանակ Հայաստանում աճեց աղքատության ցուցանիշը, դեկտեմբերի 17-ին լրագրողներին է ասել Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը: Այդ առնչությամբ նա հաղորդել է, որ առաջին եւ երկրորդ կիսամյակներում, ներառյալ հուլիսը, հարցում է անցկացվել տնային տնտեսությունների միջեւ, որի արդյունքում պարզվել է, որ 2009-ին նրանց քանակը 2008-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 3 տոկոսով եւ կազմել է 90 000 մարդ:
Ըստ Վարուդակիսի, այդ ցուցանիշը կարող էր երկու անգամ ավելին լինել` 6 տոկոս, եթե երկրի կառավարությունը բնակչության խոցելի շերտերին աջակցելու սոցիալական քաղաքականություն չվարեր, ինչը թույլ կտա մեղմացնել ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի վրա: «Եթե չլիներ աղքատներին նպաստների տրամադրման համակարգը, աղքատության մակարդակը կկրկնապատկվեր եւ կհասներ 6 տոկոսի: Ուստի, շատ կարեւոր է, որ բյուջեում պահպանվեն աղքատության նպաստների համար նախատեսված ծախսերը»,-ասել է Ա.Վարուդակիսը:

Poverty index in Armenia grew simultaneously with economic slump, head of World Bank Yerevan Office Aristomene Varoudakis said.
As he told a news conference today, a survey was held among households to register a 3% increase in their number, compared with 2008 results.
“Poverty index could have been twice higher, but for Armenian government’s timely policy for protection of financially vulnerable population,” Mr. Varoudakis said. “Poverty index could have reached 6%, without poverty allowance system implemented. That’s why it is essential for poverty allowance expenditures to be stipulated by state budget.”