Տնտեսական անկման հետ միաժամանակ Հայաստանում աճեց աղքատության ցուցանիշը, դեկտեմբերի 17-ին լրագրողներին է ասել Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը: Այդ առնչությամբ նա հաղորդել է, որ առաջին եւ երկրորդ կիսամյակներում, ներառյալ հուլիսը, հարցում է անցկացվել տնային տնտեսությունների միջեւ, որի արդյունքում պարզվել է, որ 2009-ին նրանց քանակը 2008-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 3 տոկոսով եւ կազմել է 90 000 մարդ:
Ըստ Վարուդակիսի, այդ ցուցանիշը կարող էր երկու անգամ ավելին լինել` 6 տոկոս, եթե երկրի կառավարությունը բնակչության խոցելի շերտերին աջակցելու սոցիալական քաղաքականություն չվարեր, ինչը թույլ կտա մեղմացնել ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի վրա: «Եթե չլիներ աղքատներին նպաստների տրամադրման համակարգը, աղքատության մակարդակը կկրկնապատկվեր եւ կհասներ 6 տոկոսի: Ուստի, շատ կարեւոր է, որ բյուջեում պահպանվեն աղքատության նպաստների համար նախատեսված ծախսերը»,-ասել է Ա.Վարուդակիսը:

17 Декабрь 2009 - 10:14 AMT
Одновременно с экономическим спадом в Армении возрос показатель бедности, сказал журналистам на пресс-конференции 17 декабря в Ереване глава ереванского офиса Всемирного банка Аристомене Варудакис. В связи с этим он сообщил, что в первом и втором кварталах, включая июль, был проведен опрос среди домохозяйств, по результатам которого было выявлено, что в 2009 году по сравнению с аналогичным периодом 2008 года их число увеличилось на 3% и составило 90 000 человек.
При этом глава ереванского офиса Всемирного банка добавил, что этот показатель мог быть вдвое больше – 6%, если бы правительство Армении не проводило хорошую политику социального обеспечения, незащищенных слоев населения, что позволило смягчить воздействие кризиса на Армению. «Без наличия системы пособий бедным уровень бедности удвоился и достиг бы 6%. Поэтому, очень важно, чтобы в бюджете были сохранены расходы на пособия по бедности», – добавил Аристомене Варудакис.