17 Դեկտեմբեր 2009 - 10:48 AMT
Հայաստանի պետական պարտքը 2009 թվականին ՀՆԱ-ի 13 տոկոսը կազմող փոքր ցուցանիշից աճեց եւ տարեվերջին կկազմի ՀՆԱ-ի 37 տոկոսը: Այդ մասին դեկտեմբերի 17-ին մամլո ասուլիսում լրագրողներին է ասել Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը: Նա նաեւ հավելել է, որ ըստ ՀԲ կանխատեսումների մինչեւ 2011թ. երկրի պետպարտքը կկազմի ՀՆԱ-ի 50 տոկոսը: Ինչ վերաբերում է Հայաստանի պետպարտքին ոչ արտոնյալ վարկերի գծով, ապա այստեղ, ըստ նրա, աճը ավելի մեծ կլինի:
Վարուդակիսը նշել է, որ Հայաստանը կարող է մարել պարտքերը, քանի որ դրանք երկարաժամկետ են եւ տրվել են արտոնյալ պայմաններով: Ընդ որում նա հավելել է, որ երկիրը պետք է ապահովի հարկահանության բարձր մակարդակ, քանի որ այն այժմ կազմում է ՀՆԱ-ի միայն 17 տոկոսը, բարձրացնի երկրի մրցունակության մակարդակը, ապահովի արտահանման բավարար մակարդակ, ինչը թույլ կտա ապահովել պետպարտքի սպասարկումը, ինչը Հայաստանը պետք է սկսի արդեն 2010 թվականին:

Государственный долг Армении в 2009 году увеличился практически с небольшого показателя в 13% по отношению к ВВП и к концу текущего года составит порядка 37% по отношению к ВВП. Об этом заявил журналистам на пресс-конференции 17 декабря в Ереване глава ереванского офиса Всемирного банка Аристомене Варудакис. Он также добавил, что по прогнозам ВБ к 2011 году госдолг страны достигнет 50% по отношению к ВВП. Что же касается госдолга Армении по линии нельготных кредитов, то здесь, по его словам, рост будет выше.
Аристомене Варудакис отметил, что Армения вполне сможет расплатиться со своими внешними долгами, поскольку они являются среднесрочными и привлечены на льготных условиях. При этом он добавил, что стране необходимо обеспечить высокий уровень собираемости налоговых поступлений, поскольку они сейчас составляют лишь 17% от ВВП, повысить уровень конкурентоспособности страны, обеспечить достаточный объем экспорта, что позволит обеспечить обслуживание госдолга, которое Армения должна будет начать с 2010 года.