Բարձր կապիտալիզացիայի պատճառով Հայաստանի բանկային համակարգը կարողացավ դիմակայել համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցությանը, դեկտեմբերի 17-ին լրագրողներին է ասել Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը: «Մինչ այժմ Հայաստանի բանկային համակարգը բավականին ամուր էր, չնայած ճգնաժամին, բանկերը շարունակում են բավարար չափով կապիտալիզացված մնալ, իսկ կապիտալի նույնարժեքության ցուցանիշը 28 տոկոս է»,-ասել է նա:
Ա.Վարուդակիսը հավելել է, որ մասնավոր հատվածի վրա ճգնաժամի ազդեցության եւ առաջացած դժվարությունների պատճառով, Հայաստանի բանկային համակարգում չաշխատող վարկերը 8 տոկոս կազմեցին: «Սակայն տպավորություն է ստեղծվում, որ այդ 8 տոկոսը ընդհանուր առմամբ բանկային համակարգի վրա ազդեցություն չունեցան»,-ասել է նա:

17 Декабрь 2009 - 11:12 AMT
В силу своей высокой капитализации банковская система Армении смогла противостоять воздействиям мирового кризиса, сказал журналистам на пресс-конференции в Ереване глава ереванского офиса Всемирного банка Аристомене Варудакис. «До сих пор банковская система Армении была достаточно сильной, несмотря на кризис, банки продолжают оставаться достаточно капитализированными, а показатель эквивалентности капитала составляет 28%», – сказал он.
Аристомене Варудакис добавил, что в силу влияния кризиса на частый сектор и возникших трудностей показатель неработающих кредитов в банковской системе Армении в 2009 году составил 8%. «Но создается такое впечатление, что эти 8% не оказывают никакого влияния на банковскую систему в целом», – заметил он.