17 Դեկտեմբեր 2009 - 12:19 AMT
«Անկախ այն բանից, թե ինչպիսի որոշում ընդունեց Սոցիալ-դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության արտակարգ համագումարը, ես մնում եմ այդ կուսակցության ղեկավարը, քանի որ համագումարն անօրինական է եղել եւ հակասում է կուսակցության կանոնակարգին»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Սոցիալ-դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Լյուդմիլա Սարգսյանը:
Սարգսյանի խոսքով, կուսակցության համագումարի գումարումն ի սկզբանե անօրինական է եղել, եւ դրա մեղավորը կուսակցության Համահնչակյան վարչության ղեկավար Սեդրակ Աճեմյանն ու Համահնչակյան վարչության անդամ Վահան Շիրխանյանն են: Նա Աճեմյանին մեղադրեց կուսակցության պառակտման համար ու նշեց, որ վարչության նախագահը համագործակցում է իշխանությունների հետ եւ այդ քայլով ցանկանում է Հնչակյան կուսակցությունը դուրս բերել Հայ ազգային կոնգրեսից (ՀԱԿ):
«Դա Հայաստանի ղեկավարության ծրագիրն է, որը մտադիր է նոր «գրպանային» ընդդիմության, ներառյալ ՀՅ Դաշնակցություն ու Ռամկավար Ազատական կուսակցությունները, ստեղծմամբ թուլացնել Հայ ազգային կոնգրեսին»,- նկատեց Սարգսյանը:
Նա հաղորդեց նաեւ, որ ՀԱԿ-ից Հնչակյան կուսակցության ելքի մասին Աճեմյանն իրեն ակնարկեց նախքան սեպտեմբերի 26-ին կայացած 19-րդ համակուսակցական համագումարը, սակայն վարչության անդամների մեծամասնության ջանքերի շոնրհիվ այդ հարցը չներառվեց համագումարի օրակարգում:

17 Декабрь 2009 - 12:19 AMT
“Независимо от того, какое решение принял чрезвычайный съезд армянского представительства Социал-демократической партии “Гнчак”, я остаюсь руководителем этой партии, так как съезд был незаконным и противоречил уставу партии”, – на пресс-конференции в Ереване заявила председатель армянского представительства Социал-демократической партии “Гнчак” Людмила Саркисян.
По словам Саркисян, созыв съезда партии изначально был незаконным, и за всем этим стоят руководитель Всегнчакского правления партии Седрак Ачемян и член Всегнчакского правления Ваан Ширханян. Она обвинила Ачемяна в расколе партии и отметила, что председатель правления сотрудничает с властями и таким шагом хочет вывести партию “Гнчак” из Армянского национального конгресса (АНК).
“Это является программой руководства Армении, которое намерено создание новой “карманной” оппозиции, включая партии АРФ Дашнакцутюн и “Рамкавар-Азатакан”, ослабить Армянский национальный конгресс, – заметила Саркисян.
Она также сообщила, что о выходе партии “Гнчак” из АНК Ачемян намекнул ей до 19-го общепартийного съезда, прошедшего 26-го сентября, но благодаря усилиям большинства членов правления, этот вопрос не был включен в повестку съезда.