Ճգնաժամը դաս եղավ Հայաստանի համար եւ վեր հանեց նրա հիմնական թերությունները` թույլ դիվերսիֆիկացիան եւ անմրցունակությունը, ուստի ճգնաժամի հետեւանքները հաղթահարելու համար երկիրը պետք է երեք պայման ապահովի, գտնում է Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի տնօրեն Արիստոմենե Վարուդակիսը: «Նա պետք է բարձրացնի իր դիմադրողականությունը ներդրողների համար ստեղծելով բարենպաստ պայմաններ, նվազեցնելով օլիգոպոլիայի դերը, նվազագույնի հասցնելով կոռուպցիան հարկային մարմիններում, զարգացնելով ենթակառուցվածքները, մասնավորապես տրանսպորտն ու ՏՏ ոլորտը` կրճատելու համար տրանսպորտային ծախսերն ու բարձրացնելով ՀՀ տնտեսության մրցունակությունը»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, կարեւոր է նաեւ սոցիալական ծախսերի պահպանումը, մասնավորապես, կրթության եւ առողջապահության ոլորտներում, քանի որ հենց սոցիալական ծրագրերը թույլ տվեցին կառավարությանը մեղմել ճգնաժամի ազդեցությունը բնակչության խոցելի շերտերի վրա:
Վարուդակիսը նշել է նաեւ, որ պետպարտքի սպասարկման համար Հայաստանը պետք է բարեփոխի հարկային վարչարարությունը:
«Եվ վերջապես, պետք է ապահովել ներդրումային ծրագրերի ճիշտ գնահատումը, հատկապես այն ոլորտներում, որտեղ շահույթ ստանալու հնարավորություն կա»,-հավելել է նա:
Վարուդակիսը նշել է նաեւ, որ այդ պայմաններն ապահովելու համար ՀՀ իշխանություններին հարկավոր է վճռականություն եւ հզոր քաղաքական կամք: Այդ ուղղությամբ քայլեր կատարվում են, սակայն դա դեռեւս բավարար չէ, հայտարարել է Արիստոմենե Վարուդակիսը:

17 Декабрь 2009 - 12:36 AMT
Кризис преподал уроки Армении и выявил ее основные недостатки: слабую диверсификацию и неконкурентоспособность, поэтому для преодоления последствий кризиса страна должна обеспечить три основных условия, считает глава ереванского офиса Всемирного банка Аристомене Варудакис. «Ей необходимо повысить свою сопротивляемость за счет создания благоприятных условий для инвесторов, снижения роли олигополий, сведения к минимуму и даже нулю коррупции в налоговых органах, развития инфраструктур, в частности транспорта и IT –сферы, чтобы сократить транспортные расходы экспортеров и увеличить конкурентоспособность армянской экономики», – сказал он.
Немаловажным, по словам Аристомене Варудакиса, является и сохранение социальных расходов, в частности в сфере образования и здравоохранения, поскольку именно социальные программы правительства Армении помогли смягчить влияние кризиса на незащищенные слои населения и экономику страны в целом.
Помимо этого, глава ереванского офиса ВБ особо подчеркнул, что для обслуживания госдолга Армения должна провести реформы в налоговом администрировании, что позволит обеспечить собираемость налогов и, следовательно, обслуживание госдолга страны.
«И наконец, необходимо обеспечить правильную оценку инвестиционных программ, особенно по линии нельготных программ в сферах, где есть возможность получения прибыли», – добавил он.
Аристомене Варудакис также отметил, что для реализации этих условий армянским властям нужна решимость и сильная политическая воля. «В этом направлении правительство Армении осуществляет определенные шаги, однако этого недостаточно», – сказал он.