17 Դեկտեմբեր 2009 - 13:35 AMT
2009-ին Համաշխարհային բանկը Հայաստանում 280 մլն դոլար ընդհանուր գումարի վարկային ծրագրեր իրականացրեց, այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին հաղորդեց համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը` ամփոփելով ընթացիկ տարվա արդյունքները: «Նախատեսված 550 մլն դոլարից 2009-ին առանձին ծրարգրերի պարտավորությունների տեսքով ձեւակերպվել է արդեն 280 մլն դոլար»,- ասաց նա:
Նրա խոսքով, Գործընկերության ռազմավարության շրջանակներում 2009-2012թթ. նախատեսված է 550 մլն դոլարի չափով վարկային միջոցների տրամադրում, որոնցից 100 մլն դոլարը կօգտագործվի պետբյուջեի, մնացած 450 մլն դոլարը` պետական ներդրումային ծրագրերի համար:
Իսկ ինչ վերաբերում է 2010թ. ՀԲ վարկային ծրագրերին, ապա Արիստոմենե Վարուդակիսի խոսքով, նախատեսվում է 8 ծրագիր իրականացնել, որոնց ընդհանուր արժողությունը կազմում է 160 մլն դոլար: «Մենք ծրագրում ենք, որ 2010-ին ՀԲ Տնօրենների խորհուրդը կհաստատի ութ ծրագիր, որոնք հետագայում կվավերացվեն Հայաստանի Ազգային Ժողովի կողմից»,- ասաց նա:

In 2009, World Bank-bank funded credit programs in Armenia totaled USD 280 million, according to Aristomene Varudakis, representative of WB Office in Yerevan. “Out of USD 550 million envisaged for separate programs, USD 280 million has been formulated,” he told journalists Thursday.
At that, he noted that the 2009-12 Strategic Partnership Program envisages creditor means in the amount of $ 550 USD million, of which $ 450 USD will be directed at state investment programs.
With regard to 2010 credit programs, Varudakis said the Bank plans to implement 8 projects with a total cost of USD 160 million. “We expect WB board of directors to approve 8 programs to be ratified by Armenia’s National Assembly,” he said.