17 Դեկտեմբեր 2009 - 13:35 AMT
2009-ին Համաշխարհային բանկը Հայաստանում 280 մլն դոլար ընդհանուր գումարի վարկային ծրագրեր իրականացրեց, այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին հաղորդեց համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը` ամփոփելով ընթացիկ տարվա արդյունքները: «Նախատեսված 550 մլն դոլարից 2009-ին առանձին ծրարգրերի պարտավորությունների տեսքով ձեւակերպվել է արդեն 280 մլն դոլար»,- ասաց նա:
Նրա խոսքով, Գործընկերության ռազմավարության շրջանակներում 2009-2012թթ. նախատեսված է 550 մլն դոլարի չափով վարկային միջոցների տրամադրում, որոնցից 100 մլն դոլարը կօգտագործվի պետբյուջեի, մնացած 450 մլն դոլարը` պետական ներդրումային ծրագրերի համար:
Իսկ ինչ վերաբերում է 2010թ. ՀԲ վարկային ծրագրերին, ապա Արիստոմենե Վարուդակիսի խոսքով, նախատեսվում է 8 ծրագիր իրականացնել, որոնց ընդհանուր արժողությունը կազմում է 160 մլն դոլար: «Մենք ծրագրում ենք, որ 2010-ին ՀԲ Տնօրենների խորհուրդը կհաստատի ութ ծրագիր, որոնք հետագայում կվավերացվեն Հայաստանի Ազգային Ժողովի կողմից»,- ասաց նա:

В 2009 году Всемирный банк реализовал в Армении кредитные программы на общую сумму 280 млн. долларов, сообщил журналистам на пресс-конференции в Ереване глава ереванского офиса всемирного банка Аристомене Варудакис, подводя итоги текущего года. «Из предусмотренных 550 млн. долларов на 2009 год в качестве обязательств по отдельным программам уже оформлено 280 млн. долларов», – сказал он.
По его словам, в рамках Стратегии партнерства на 2009-2012 гг. предусмотрено предоставление кредитных средств в размере 550 млн. долларов, из которых 100 млн. долларов будет направлено в госбюджет, а остальные 450 млн. долларов – на государственные инвестиционные программы.
Что же касается кредитных программ ВБ на 2010 года, то, по словам Аристомене Варудакиса, планируется реализовать 8 программ, общая стоимость которых составит 160 млн. долларов. «Мы планируем, что в 2010 году Совет директоров ВБ утвердит восемь программ, которые затем будут ратифицированы Национальным Собранием Армении», – сказал он.