17 Դեկտեմբեր 2009 - 13:56 AMT
Համաշխարհային բանկը դրական է գնահատում Հայաստանի կառավարության հակաճգնաժամային քաղաքականությունը, սակայն Հայաստանի ապագան շինարարությունը չէ, եւ երկիրը տնտեսության դիվերսիֆիկացման կարիք ունի: Այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին նման կարծիք հայտնեց համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը: «Եթե համեմատենք միջազգային ֆոնի վրա, ապա դա լավ քաղաքականությունը, որը ճիշտ ուղղվածություն ունի, բայց պետք է նշեմ, որ Հայաստանի ապագան շինարարությունը չէ, քանի որ 2009-ին հայկական տնտեսությունը չկարողացավ «մարսել ցեմենտը», քանի որ տնտեսության մեջ այդ ոլորտին շատ մեծ բաժին է ընկնում»,- ասաց նա:
Այդ ենթատեքստում ՀԲ երեւանյան գրասենյակի ղեկավարը նշեց, որ Հայաստանում դոնոր-կազմակերպությունների, այդ թվում` ՀԲ կողմից իրականացվող վարկային ծրագրերը կարճաժամկետ բնույթ էին կրում եւ ուղղված էին աշխատատեղերի ստեղծմանը, սոցիալական պայմանների բարելավմանը ու երկրի մրցունակության բարձրացմանը: Նա հիշեցրեց, որ ռուսական վարկային միջոցներից 108 մլն դոլար ուղղվել է ընկերությունների վարկավորմանը ճգնաժամի ազդեցության հետեւանքների մեղմացման համար, իսկ ՀԲ-ն 50 մլն դոլար է ուղղել փոքր եւ միջին բիզնեսի օժանդակությանը:
Մյուս կողմից, Արիստոմենե Վարուդակիսի խոսքով, միջոցների մի մասը` 10 մլն դոլար շինարարական ընկերություններին է ուղղվել որպես պետերաշխավորում, ընդ որում մեծ մասը հատկացվել է Գյումրիում ընթացող շինարարական աշխատանքներին, «ինչը նույնպես սոցիալական նշանակություն ունի, քանի որ շատ մարդիկ, ովքեր տուժել էին երկրաշարժից, բնակարաններ կստանան»:

Всемирный банк положительно оценивает антикризисную политику армянского правительства, однако, будущее Армении не в строительстве, и она нуждается в диверсификации экономики. Такое мнение журналистам на пресс-конференции в Ереване высказал глава ереванского офиса Всемирного банка Аристомене Варудакис. «Если сравнивать на международном фоне, то это хорошая политика, которая имеет правильную направленность, но должен отметить, что будущее Армении не в строительстве, поскольку в 2009 году армянская экономика не смогла «переварить цемент», так как на эту сферу в экономике приходится очень большая доля» – сказал он.
В этом контексте глава ереванского офиса ВБ отметил, что реализуемые в Армении кредитные программы организаций-доноров, в том числе и ВБ, носили краткосрочный характер и были направлены на создание рабочих мест, улучшение социальных условий и повышение конкурентоспособности страны. Он напомнил, что 108 млн. из кредитных средств российского кредита было направлено на кредитование компаний для смягчения последствий воздействие кризиса, ВБ направил 50 млн. долларов на содействие малому и среднему бизнесу.
С другой стороны, по словам Аристомене Варудакиса, часть средств была направлена в качестве госгарантий строительным компаниям в размере всего лишь 10 млн. долларов, из которых большая часть была направлена строительных работ в Гюмри, «что также имеет социальное значение, поскольку многие люди, пострадавшие в результате землетрясения, получат квартиры».