17 Դեկտեմբեր 2009 - 13:56 AMT
Համաշխարհային բանկը դրական է գնահատում Հայաստանի կառավարության հակաճգնաժամային քաղաքականությունը, սակայն Հայաստանի ապագան շինարարությունը չէ, եւ երկիրը տնտեսության դիվերսիֆիկացման կարիք ունի: Այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին նման կարծիք հայտնեց համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը: «Եթե համեմատենք միջազգային ֆոնի վրա, ապա դա լավ քաղաքականությունը, որը ճիշտ ուղղվածություն ունի, բայց պետք է նշեմ, որ Հայաստանի ապագան շինարարությունը չէ, քանի որ 2009-ին հայկական տնտեսությունը չկարողացավ «մարսել ցեմենտը», քանի որ տնտեսության մեջ այդ ոլորտին շատ մեծ բաժին է ընկնում»,- ասաց նա:
Այդ ենթատեքստում ՀԲ երեւանյան գրասենյակի ղեկավարը նշեց, որ Հայաստանում դոնոր-կազմակերպությունների, այդ թվում` ՀԲ կողմից իրականացվող վարկային ծրագրերը կարճաժամկետ բնույթ էին կրում եւ ուղղված էին աշխատատեղերի ստեղծմանը, սոցիալական պայմանների բարելավմանը ու երկրի մրցունակության բարձրացմանը: Նա հիշեցրեց, որ ռուսական վարկային միջոցներից 108 մլն դոլար ուղղվել է ընկերությունների վարկավորմանը ճգնաժամի ազդեցության հետեւանքների մեղմացման համար, իսկ ՀԲ-ն 50 մլն դոլար է ուղղել փոքր եւ միջին բիզնեսի օժանդակությանը:
Մյուս կողմից, Արիստոմենե Վարուդակիսի խոսքով, միջոցների մի մասը` 10 մլն դոլար շինարարական ընկերություններին է ուղղվել որպես պետերաշխավորում, ընդ որում մեծ մասը հատկացվել է Գյումրիում ընթացող շինարարական աշխատանքներին, «ինչը նույնպես սոցիալական նշանակություն ունի, քանի որ շատ մարդիկ, ովքեր տուժել էին երկրաշարժից, բնակարաններ կստանան»:

World Bank gives positive assessment to RA government’s anti-crisis policy, yet we don’t see Armenia’s future in construction, but rather in economy diversification, head of World Bank Yerevan Office Aristomene Varoudakis said.
“Though, in itself a correct policy line, 2009’s policy of construction development did not just justify itself in Armenia,” he told the news conference in Yerevan.
In this context, the head of World Bank Yerevan Office noted that donor organizations’ short-term credit programs implemented in Armenia were aimed at creation of jobs, social conditions improvement and country’s competitiveness increase. He reminded that USD 108 million of Russia’s credit were directed towards mitigation of crisis consequences and USD 50 million allocated by WB to assist small and medium business.
Also, part of the means (USD 10 million) were allocated as state guarantees to construction works in Gyumri, “which has a major social importance; many people who lost homes in the earthquake will be provided with apartments.”