ՀՀԿ-ն խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը հույս ունի, որ մինչեւ ապրիլի 24-ը Արձանագրությունների վավերացման գործընթացում կնկատվի որոշ առաջխաղացում: Նրա խոսքերով, եթե թուրքական խորհրդարանը, մինչեւ ապրիլի 24-ը չվավերացնի Արձանագրությունները, ապա դրանով Թուրքիան կխախտի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման պայմանավորվածությունը խելամիտ ժամկետներում:
Նա ընդգծել է, որ չնայած Անկարան ձգձգում է գործընթացը, Հայաստանը պահպանում է ժամկետները: «Հունվարի 12-ն ՀՀ Սահմանադրական դատարանը կհրապարակի Արձանագրությունների վերաբերյալ իր որոշումը: Փետրվար ամսին, մենք պատրաստ ենք սկսել քննարկել այդ փաստաթղթերը», – ասել է ՀՀԿ-ի ներկայացուցիչը:
Գագիկ Մինասյանը հիշեցրեց նաեւ, ՀՀ միջազգային պայմանագրերի օրենսդրության մեջ փոփոխություններ մտցնելու վերաբերյալ ՀՀ նախագահի հայտարարությունը, ընդգծելով, որ Հայաստանի համբերությունը անսահման չէ: «Հայաստանը կողմ է հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավմանը, սակայն նրա համբերությունը անսահման չէ: Եթե Անկարան չպահպանի Արձանագրությունների վավերացման խելամիտ ժամկետները, Երեւանը դուրս կգա բանակցային գործընթացից», – հայտարարել է նա:

Депутат от парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Гагик Минасян надеется, что до 24 апреля (День памяти жертв Геноцида армян) в процессе ратификации Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений будут зарегистрированы подвижки. По его словам, если турецкий парламент до 24 апреля не ратифицирует Протоколы, то этим Турция нарушит договоренность нормализовать армяно-турецкие отношения в разумные сроки.
Гагик Минасян подчеркнул, что, несмотря на тенденцию затягивания этого процесса со стороны Анкары, Армения соблюдает временные рамки. “12 января Конституционный Суд РА объявит решение по Протоколам. В феврале, когда парламент Армении приступит к своей работе, мы готов начать обсуждения вокруг этих документов”,- сказал представитель РПА.
В тоже время, Гагик Минасян напомнил о заявлении президента Армении Сержа Саргсяна о внесении поправок в законодательство РА по части международных соглашений, подчеркнув, что терпение Армении не безгранично. “Руководство РА привержено нормализации армяно-турецких отношений в разумные сроки. Если Анкара не будет соблюдать эти сроки, то армянская сторона выйдет из переговорного процесса”,- заявил Гагик Минасян.