«Ամերիա» ՓԲԸ-ը Breckenhill կանադական խորհրդատվական ընկերության հետ միասին ներգրավված է արդյունավետ պետական կառավարման համակարգի մշակման նախագծի իրականացման գործում` գործող եւ օբյեկտիվ համակարգի ներդրման միջոցով: Նախագծի ֆինանսավորումն իրականացնում է Համաշխարհային բանկի ինստիտուցիոնալ զարգացման հիմնադրամը, ասված է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Նախագծի նպատակն է միջազգային լավագույն չափանիշներին համապատասխան ստեղծել պետական կառավարման արդյունավետ համակարգ: Կառավարության աշխատակազմում եւ 6 նախարարություններում (առողջապահության, էկոնոմիկայի, մշակույթի, տարածքային կառավարման, կապի եւ հաղորդակցության, ֆինանսսների նախարարություններում) այս համակարգի ներդրման գործում աջակցություն կցուցաբերվի Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը: Նախագծի ընդհանուր տեւողությունը 18 ամիս է:
Նախագծի իրականացման արդյունքում կատարելագործվելու են նախարարություններում գործընթացների վերլուծություն` ինստիտուցիոնալ բոլոր մակարդակներում աշխատանքային ծրագրերի մշակման, գործունեության կառավարման ցուցանիշների մշակման եւ կատարողականի գանհատման իրականացման համար: Նախագիծը կնպաստի, որպեսզի պետական հիմնարկներում առավել արդյունավետ աշխատանք ապահովվի: Հետագայում, նախագծի շարունակականությունն ապահովելու համար, այն կներդրվի պետական այլ կառույցներում եւ հիմնարկներում:

18 Декабрь 2009 - 11:49 AMT
ЗАО «Америя» совместно с канадской консалтинговой фирмой Breckenhill приступила к реализации проекта по разработке эффективной системы государственного управления посредством внедрения надежной, функциональной и объективной системы оценки эффективности деятельности. Финансирование проекта осуществляется Фондом институционального развития Всемирного банка, говорится в сообщении пресс-службы ЗАО «Америабанк».
Целью проекта является создание эффективной системы государственного управления в соответствии с лучшими международными стандартами. Правительству Республики Армения будет оказана поддержка по внедрению данной системы в аппарате правительства и 6-и пилотных министерствах (Министерство здравоохранения, Министерство экономики, Министерство культуры, Министерство территориального управления, Министерство транспорта и связи и Министерство финансов). Общая продолжительность проекта – 18 месяцев.
В результате осуществления проекта ожидается совершенствование возможностей для пилотных учреждений в проведении анализа бизнес–процедур, разработке рабочих планов на всех институциональных уровнях, разработке показателей управления деятельностью и проведении оценки эффективности. Проект будет в высшей степени способствовать обеспечению более эффективной работы государственных учреждений. В дальнейшем для обеспечения продолжительного эффекта проекта, будут также внедрены в остальных государственных структурах и учреждениях.