Այսօր Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հայաստանում գտնվող թուրքական առաջատար լրատվամիջոցների լրագրողներին: Ողջունելով թուրքական ԶԼՄ ներկայացուցիչներին` նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ սա լավ առիթ է լրատվամիջոցների եւ նրանց միջոցով թուրքական հասարակության համար առաջին ձեռքից տեղեկանալու տարբեր հարցերի շուրջ Հայաստանի մոտեցումներին եւ դիրքորոշումներին:
Թուրք լրագրողների հարցերը հիմնականում վերաբերում էին հայ-թուրքական հարաբերություններին եւ արցախյան հիմնախնդրի կարգավորմանը: Պատասխանելով հարցերին` նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը որեւիցե այլ խնդրի հետ կապելը անհեռատես է, քանզի դա հակառակ է ոչ միայն ձեռք բերված համաձայնությունների տրամաբանությանը, տառին եւ ոգուն, այլեւ` ողջ միջազգային հանրության սկզբունքային դիրքորոշմանը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ երկխոսությունը սկսվել է փոխադարձ ըմբռնմամբ, որ հարաբերությունների կարգավորումը պետք է լինի առանց նախապայմանների համաձայնության մթնոլորտում, եւ այսօր նախապայմաններ առաջ քաշելը նշանակում է վերադառնալ այն փակ շրջանակին, որտեղ մենք գտնվել ենք գործընթացը սկսելուց առաջ: «Այն կողմը, որը կփորձի նախապայմաններ առաջ քաշել, իր վրա կվերցնի համապատասխան հետեւանքների ողջ պատասխանատվությունը», – ասաց նախարար Նալբանդյանը, հաղորդում է ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության մամլո ծառայությունը:

18 Декабрь 2009 - 15:52 AMT
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян принял находящихся в Ереване представителей турецких СМИ. Приветствуя турецких журналистов, министр иностранных дел Армении отметил, что эта встреча – хороший случай для турецких СМИ и турецкого общества получить информацию из первых рук о подходах и позиции Еревана по разным вопросам.
Вопросы турецких журналистов, в основном, касались армяно-турецких взаимоотношений и процесса урегулирования карабахского конфликта. Отвечая на вопросы журналистов, Эдвард Налбандян подчеркнул, что увязывание процесса нормализации армяно-турецких отношений с другим процессом недальновидно, поскольку это противоречит не только достигнутым договоренностям и духу переговоров, но и принципиальной позиции международного сообщества.
Глава внешнеполитического ведомства РА заметил, что диалог между Арменией и Турцией начался с взаимного понимания того, что нормализация отношений должна произойти без предусловий и выдвигать предварительные условия сегодня – означает возвращение к замкнутому кругу, где стороны находились до начала диалога. «Та сторона, которая попытается выдвинуть предусловия, будет нести всю ответственность за возможные последствия»,- сказал глава МИД РА, сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства РА.