Ճանապարհաշինարարության ոլորտում ՀՀ տրանսպորտի ու կապի նախարարությունը 2009 թվականի երեք ծրագրերով շինարարական աշխատանքներ է իրականացրել 418 կմ ընդահնուր երկարությամբ ճանապարհների տարբեր հատվածներում եւ շուրջ 39,8 մլրդ դրամ գումարով: Այդ մասին մամլո ասուլիսում, ամփոփելով տարվա արդյունքները, ասել է նախարար Գուրգեն Սարգսյանը:
Ճանապարհաշինարարության ոլորտում աշխատանքներն իրականացվել են 3 ծրագրերով` 9,9 մլրդ դրամ արժողությամբ ծրագրի շրջանակներում երկրի պետբյուջեի հաշվին նախատեսվում է վերանորոգել 120 կմ ճանապարհ եւ վերանորոգել 6 կամուրջ, բացի այդ, նախատեսվում է վերանորոգել նաեւ տեղական նշանակության 100 կմ ճանապարհներ Համաշխարհային բանկի` 25 մլն դոլար եւ Հայաստանի կառավարության` համաֆինանսավորմամբ 5,4 մլն դոլար: Մյուս ծրագրի շրջանակներում, կառավարության համաֆինանսավորմամբ`16,92 մլն դոլար եւ Ասիական զարգացման բանկի համաֆինանսավորմամբ` 47,92 մլն դոլարի ներդրումներ, կվերանորոգվի 227 կմ: Այդ ծրագրերով նախատեսված շինարարական աշխատանքները կավարտվեն արդեն 2009 թվականին, մյուս մասը նախատեսվում է ավարտել 2010 թվականին:
Այդ համատեքստում Գուրգեն Սարգսյանը կարեւորել է Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու շինարարության նախագիծը, որը տարածաշրջանային նշանակություն ունի, քանի որ միացնում է Երեւանը Վրաստանի Փոթի եւ Բաթումի քաղաքների հետ: Նա հաղորդեց, որ 2010 թվականին Հայաստանը կստանա Ասիական բանկի 60 մլն դոլարի առաջին փոխանցումը, ինչը թույլ կտա 2010թ. ապրիլին ձեռնամուխ լինել նախագծի տեխնիկատնտեսական հիմնավորմանը: Ընդ որում նախարարը հավելել է, որ նախագծի ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 965 մլն դոլար, որից 500 մլն դոլարը կտրամադրի ԱԶԲ-ն: «Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու շինարարությունը թույլ կտա կրճատել բեռների տեղափոխման համար գանձվող ծախսերը 30 տոկոով»,-ասել է նա:

3 road construction programs, with a total worth of AMD 39.8 billion were implemented by Armenian Ministry of Transport and Communication in 2009, Minister Gurgen Sargsyan stated.
The programs were as follows: AMD 9,9 were allocated for reconstruction of 120 km. of roads and 6 bridges; USD 5.4 million were provided by WB and Armenian Government for 100 km of local roads construction, USD 16.92 were invested by RA Government and 47,92 by Asian Development Bank for reconstruction of 227 km of roads. Part of construction works stipulated by programs indicated will be completed in 2009; programs will be finalized in 2010.
In this context, Minister Sargyan emphasized the regional importance of North-South highway project implementation for connecting Yerevan with Georgian ports of Poti and Batumi.
Armenia will receive USD 60 million tranche form Asian Bank of Development to implement South North highway feasibility survey in April 2010. Total value of the project will comprise USD 965 million, with USD 500 million to be provided by ABD. “Highway construction will allow for 30% transportation cost cutting,” he said.