Ճանապարհաշինարարության ոլորտում ՀՀ տրանսպորտի ու կապի նախարարությունը 2009 թվականի երեք ծրագրերով շինարարական աշխատանքներ է իրականացրել 418 կմ ընդահնուր երկարությամբ ճանապարհների տարբեր հատվածներում եւ շուրջ 39,8 մլրդ դրամ գումարով: Այդ մասին մամլո ասուլիսում, ամփոփելով տարվա արդյունքները, ասել է նախարար Գուրգեն Սարգսյանը:
Ճանապարհաշինարարության ոլորտում աշխատանքներն իրականացվել են 3 ծրագրերով` 9,9 մլրդ դրամ արժողությամբ ծրագրի շրջանակներում երկրի պետբյուջեի հաշվին նախատեսվում է վերանորոգել 120 կմ ճանապարհ եւ վերանորոգել 6 կամուրջ, բացի այդ, նախատեսվում է վերանորոգել նաեւ տեղական նշանակության 100 կմ ճանապարհներ Համաշխարհային բանկի` 25 մլն դոլար եւ Հայաստանի կառավարության` համաֆինանսավորմամբ 5,4 մլն դոլար: Մյուս ծրագրի շրջանակներում, կառավարության համաֆինանսավորմամբ`16,92 մլն դոլար եւ Ասիական զարգացման բանկի համաֆինանսավորմամբ` 47,92 մլն դոլարի ներդրումներ, կվերանորոգվի 227 կմ: Այդ ծրագրերով նախատեսված շինարարական աշխատանքները կավարտվեն արդեն 2009 թվականին, մյուս մասը նախատեսվում է ավարտել 2010 թվականին:
Այդ համատեքստում Գուրգեն Սարգսյանը կարեւորել է Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու շինարարության նախագիծը, որը տարածաշրջանային նշանակություն ունի, քանի որ միացնում է Երեւանը Վրաստանի Փոթի եւ Բաթումի քաղաքների հետ: Նա հաղորդեց, որ 2010 թվականին Հայաստանը կստանա Ասիական բանկի 60 մլն դոլարի առաջին փոխանցումը, ինչը թույլ կտա 2010թ. ապրիլին ձեռնամուխ լինել նախագծի տեխնիկատնտեսական հիմնավորմանը: Ընդ որում նախարարը հավելել է, որ նախագծի ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 965 մլն դոլար, որից 500 մլն դոլարը կտրամադրի ԱԶԲ-ն: «Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու շինարարությունը թույլ կտա կրճատել բեռների տեղափոխման համար գանձվող ծախսերը 30 տոկոով»,-ասել է նա:

В сфере дорожного строительства Министерство транспорта и связи Армении за 2009 год по трем программам осуществило строительные работы на разных дорожных отрезках общей протяженностью в 418 км на сумму 39.8 млрд. драмов. Об этом на пресс-конференции, подводя итоги года, сказал глава Министерства Гурген Саргсян.
Работы в дорожном строительстве осуществлялись по 3-ем программам: в рамках программы в 9.9 млрд. драмов, финансируемой за счет госбюджета страны, планируется отремонтировать 120 км дорог и осуществить ремонт 6 мостов, помимо этого, планируется отремонтировать 100 км дорог местного значения при софинансировании Всемирного банка – 25 млн. долларов и правительства Армении – 5.4 млн. долларов, в рамках другой программы, при софинансировании правительства – 16.92 млн. долларов и Азиатского банка развития – 47,92 млн. долларов будет отремонтировано 227 км. По этим программам часть строительных работ уже завершена в 2009 году, остальную часть планируется завершить в 2010 году.
В этом контексте Гурген Саргсян особо подчеркнул важность реализации проекта строительства автомагистрали Север-Юг, которая имеет региональное значение, поскольку соединит столицу Армении г. Ереван с грузинскими городами Поти и Батуми. Он сообщил, что в 2010 году Армения получит первый транш от Азиатского банка развития на сумму 60 млн. долларов, что позволит в апреле 2010 года приступить к осуществлению технико-экономического обоснования проекта. При этом глава министерства добавил, что общая стоимость этого проекта составляет порядка 965 млн. долларов, из которых 500 млн. долларов будет предоставлено АБР. «Строительство автомагистрали Север-Юг позволит сократить расходы на транспортировку грузов на 30%», – сказал он.