21 Դեկտեմբեր 2009 - 11:16 AMT
ՀՀ նախագահի աշխատակազմին կից վերահսկողության ծառայությունը հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ ՀՀ բնապահպանության, էներգետիկայի եւ բնական ռեսուրսների նախարարությունների գործունեությունում: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է վերահսկողության ծառայության ղեկավար Հովհաննես Հովսեփյանը:
«Գոյություն ունի ռոյալթի վճար, որը պարտադիր է այն տնտեսվարող սուբյեկտների համար, որոնք զբաղվում են հանքաարդյունաբերությունով: Այդ տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից պետական վարչություններ ներկայացված զեկույցը ռոյալթիի վճարի մասով զգալիորեն տարբերվում է այն զեկույցից, որը նրանք ներկայացրել էին հարկային տեսչություն: Մեկ զեկույցի դեպքում, այդ սուբյեկտները պարտավոր են վճարել 1 մլրդ դրամից ավելի, իսկ մյուսի` նրանք պետք է վճարեն մոտ 300 մլն դրամ: Երկու դեպքերում էլ այդ սուբյեկտները պարտք են պետությանը», – ասել է նա:
Վերահսկողության ծառայությունը հայտնաբերել է նաեւ բացթողումներ հանքերի օգտագործման իրավունքներ տրամադրելու գործընթացում: Մասնավորապես, հանքերի օգտագործման իրավունքները տրամադրվել են այն սուբյեկտներին, որոնք չեն կատարել իրենց վրա պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունները: Նրանք նաեւ ձեռք են բերել հավելյալ տարածքներ ոչ թե աճուրդների միջոցով, ինչպես դա պահանջում է օրենքը, այլ օգտվել են ընդլայնման իրավունքից:
«Եթե այդ տարածքները ձեռք բերվեին աճուրդի միջոցով, ապա տնտեսվարող սուբյեկտները պետք է պետբյուջե վճարեին 700 մլն դրամ, այն դեպքերում, երբ նրանք օգտվել են ընդլայնման իրավունքից, եւ վճարել են ընդամենը 185 մլն դրամ, դրանով վնաս հասցնելով պետությանը 515 մլն դրամի չափով», – ընդգծել է Հովսեփյանը:
Նա նաեւ հայտնել է խախտումների մասին, որոնք իրականացրել են տնտեսվարող սուբյեկտները ներդրումների մասով: «Այդ սուբյեկտների մեծամասնությունը չի ներդրել խոստացած գումարները, դրանով 2 մլրդ դրամի չափով վնաս հասցնելով պետությանը: Բոլոր այդ իրավախախտումները լիազորված մարմնի բացթողումների արդյունքն է», – ասել է նա:
Հովսեփյանի խոսքերով, 187 տնտեսվարող սուբյեկտ չի վճարել լիցենզիա ստանալու համար պետական տուրքը, ինչը կազմում է մոտ 600 մլն դրամ: «Այդ գումարը միանշանակ կմարվի գույքի բռնագանձման միջոցով: Հակառակ դեպքում այդ սուբյեկտների լիցենզիոն իրավունքները կկասեցվեն», – ասել է պ-ն Հովսեփյանը:

Control Service at RA President’s administration revealed a number of violations in activities of environment, energy and natural resources ministries of Armenia, Hovhannes Hovsepyan, head of Control Service told a press conference in Yerevan on Monday.
According to him, there has been a discrepancy in reported amounts of royalties, submitted by business entities to two different state agencies. “And even despite this inconsistency of reports, these business entities are state debtors,” he said.
The Control Service has also identified violations in granting the right for mine exploration. In particular, the right to explore mines was granted to business entities, which had not fulfilled their contractual obligations.
“Inspections in 10 mines have shown that business entities acquired additional land lots, not through auction, as the law required, but exercising their right to expand, thus causing AMD 515 million damage to the state. Relevant legislative amendments have already been initiated,” Hovsepyan said.
Contractual obligations to make investments have not been fully fulfilled by several business entities. “Most of these businesses have not invested the promised amount, causing over AMD 2 billion harm to the state. According to the law on concessions, the property of debtors can beconfiscated to repay these amounts, registered as public debts.
187 businesses did not pay AMD 600 million state duties for licenses. This sum will be repaid through confiscation of the property. Otherwise, the licensing right of these businesses will be suspended,” he concluded.