21 Դեկտեմբեր 2009 - 11:31 AMT
Հայաստանի տրանսպորտի ու կապի նախարարությունը որոշակի հաջողությունների է հասել տաքսիների գործունեության արտոնագրման եւ ճանապարհային երթեւեկության կանոնակարգման ոլորտում, ամփոփելով տարին մամլո ասուլիսում լրագրողներին է ասել նախարարության ղեկավար Գուրգեն Սարգսյանը: «2009 թվականին արտոնագիր են ստացել գրեթե բոլոր գործող տաքսիները` շուրջ 2 735, ինչի հաշվին պետբյուջե է մուտքագրվել շուրջ 20 մլն դրամ, 2008թ. 12 մլն դրամի դիմաց»,-ասել է նա:
Գ.Սարգսյանն ընդգծել է, որ այդ գործընթացը հետեւողական բնույթ կկրի, իսկ տաքսու վարորդների գործունեության օրինականացման միջոցառումները կշարունակվեն այնքան ժամանակ, մինչեւ որ այդ ոլորտը կկանոնակարգվի: Նախարարը հաղորդել է, որ 2009թ. ընթացքում կասեցվել է 56 տրանսպորտային ընկերությունների եւ 6 տաքսի-ծառայությունների աշխատանքը: Նա հավելել է նաեւ, որ ոմանց հաջողվել է վերականգնել լիցենզիաները, քանի որ նրանք շտկել են իրենց իրավախախտումները:

21 Декабрь 2009 - 11:31 AMT
В сфере лицензирования деятельности такси и обеспечения правопорядка дорожного движения Министерству транспорта и связи Армении удалось достичь определенных успехов, сообщил журналистам на пресс-конференции, посвященной итогам деятельности Министерства, его глава Гурген Саргсян. «В 2009 году лицензию получили практически все действующие такси – порядка 2 735, за счет чего в госбюджет страны поступило 20 млн. драмов налоговых пошлин, против 12 млн. драмов в 2008 году», – сказал он.
Гурген Саргсян подчеркнул, что данный процесс будет носить последовательный характер, а мероприятия по узакониванию деятельности таксистов будет продолжаться до тех пор, пока не удастся упорядочить эту сферу. Глава Министерства сообщил, что в течение 2009 года было приостановлена деятельности 56 транспортных компаний и 6 сервисов-такси. Он также добавил, что некоторым из них удалось получить свою лицензию обратно, поскольку они исправили свои правонарушения.