Հայաստանի ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանն այսօր կմասնակցի Մոսկվայում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական համագործակցության Հակաճգնաժամային հիմնադրամի խորհրդի առաջին նիստին, հաղորդում է ՀՀֆինանսների նախարարության տեղեկատվության եւհասարակայնությանհետկապերիբաժինը:
Ինչպես նշվում է հաղորդագրության մեջ, Եվրասիական տնտեսական համագործակցության Հակաճգնաժամային հիմնադրամի ստեղծման համաձայնագիրը ստորագրվել է հունիսի 9-ին` Մոսկվայում` անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարների կողմից: Հիմնադրամի կանոնադրական կապիտալը կկազմի մինչեւ 10 մլրդ դոլար, որից Ռուսաստանի բաժինը կկազմի 7,5 մլրդ դոլար, Ղազախստանինը` 1 մլրդ դոլար , Բելառուսինը` 10 մլն դոլար, , իսկ մյուս երկրներինը, այդ թվում նաեւ Հայաստանի մասնաբաժինը կկազմի 1 մլն դոլար: Հայաստանն արդեն իսկ դեկտեմբերի 17-ին փոխանցել է գումարի 10 տոկոսը, իսկ մնացած 90 տոկոսը` համաձայն հիմնադրամի ստեղծման պայմանագրի, փոխանցվելու է մուրհակի տեսքով:
Դեկտեմբերի 21-ին կայանալիքնիստի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել եւ հաստատել հիմնադրամի 2010թ գործունեությանն առնչվող մի շարք փաստաթղթեր, մասնավորապես նախատեսվում է հաստատել Հակաճգնաժամային հիմնադրամի փորձագիտական խորհրդի կանոնակարգը, կազմը, գումարների հատկացման կարգը եւ այլն:

21 Декабрь 2009 - 12:45 AMT
Министр финансов Армении Тигран Давтян примет участие в первом заседании Совета Антикризисного фонда Евразийского экономического сотрудничества в Москве, сообщает пресс-служба Министерства финансов Армении.
Как отмечается в сообщении, соглашение о создании Антикризисного фонда ЕврАзЭс было подписано 9 января 2009 года в Москве главами правительств стран-членов ЕврАзЭс. Уставной капитал фонда составит 10 млрд. долларов, из которых доля России составит 7.5 млрд. долларов, Казахстана – 1 млрд. долларов, Беларуси – 10 млн. долларов, а доля остальных стран, в том числе и Армении, составит по 1 млн. доллару.
Армения уже 17 декабря 2009 года перечислила 10% суммы, а остальные 90%, согласно договору о создании фонда, будут перечислены в виде векселя.
В ходе заседании будет обсужден и утвержден ряд документов, касающихся деятельности фонда на 2010 год, в частности, планируется утвердить регламент, состав экспертного совета фонда и порядок предоставления средств.