Դեկտեմբերի 22-ն, Երեւանում տեղի ունեցավ «Ամերիաբանկի» եւ Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ` Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) վերականգնվող էներգետիկայի ֆինանսավորման համար ստորագրել են 15 մլն դոլարի վարկային պայմանագիր: Պայմանագիրը ստորագրել են «Ամերիաբանկի»տնօրինության նախագահ`գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը եւ IFC-ի Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Թոմաս Լյուբեքը:
«Այս տարի դա արդեն երկրորդ պայմանագիրն է, որը բանկը ստորագրել է IFC-ի հետ եւ ես հույս ունեմ, որ մեր համագործակցությունը հետագայում ավելի կամրապնդվի եւ կշարունակվի նոր ծրագրերի միջոցով», – ասել է Արտակ Հանեսյանը: Նա նշել է, որ վարկային միջոցները կտրամադրվեն վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում աշխատող փոքր ձեռնարկություններին, մինչեւ 8 տարի ժամկետով` 3 տարվա արտոնյալ ժամանակահատվածով: Տարեկան վարկային տոկոսադրույքը կկազմի 10-12%:
Իր հերթին, Թոմաս Լյուբեքը ավելացրել է, որ տրամադրված գումարը կուղղվի Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի զարգացման համար: Նա նաեւ ավելացրել է, որ այդ պայմանագիրը IFC ծրագրի մասն է, որի ընդհանուր արժեքն է 1 մլրդ դոլար:
IFC-ի տարածաշրջանային տնօրենը հայտնել է, որ այդ պայմանագրի շրջանակներում նախատեսվում է մինչեւ 20 ՄգՎատ հզորության փոքր հիդրոէլեկտրոկայանների կառուցումը, ինչը թույլ կտա կրճատել CO2-ի արտանետումները տարեկան մինչեւ 30.000 տոննայով:
Առաջին պայմանագիրը «Ամերիաբանկի» եւ IFC-ի միջեւ ստորագրվել է 2009 թ-ի հուլիսի 3-ն, համաձայն որին IFC-ն տրամադրել է բանկին 5 մլն դոլարի առեւտրի ֆինանսավորման երաշխիք, ինչը բանկին թույլ տվեց ընդլայնել իր հաճախորդների արտաքին առեւտրային գործարքների ֆինանսավորումն ամբողջ երկրում:

Ameriabank and International Finance Corporation (IFC) signed $15-million agreement to finance small-scale renewable energy enterprises. The agreement was signed by the Chairman of the Board, Director General of Ameriabank CJSC Artak Hanesyan and the IFC Regional Head for the Caucasus Thomas Lubeck on December 22 in Yerevan.
“This is the second contract the bank has signed with IFC within a year, I hope our cooperation will strengthen and continue in new joint programs,” Artak Hanesyan said.
The credit funds will be provided to small scale renewable energy businesses for up to 8 years with a 3-year grace period, at a 10 to 12 per cent annual interest rate.
According to Mr. Lubeck, the funds will be aimed at increasing the country’s capacities in renewable energy. This agreement is a part of IFC $1 billion worth to combat energy conservation and global warming. “Armenia does not have its own energy resources, so it needs to develop its potential in the field of renewable energy,” he said. “It is projected that small hydroelectric power plants of up to 20 MW capacity, enabling to reduce CO2 emissions by up to 30 000 tons per year, will be built in Armenia.”