Դեկտեմբերի 22-ն, Երեւանում տեղի ունեցավ «Ամերիաբանկի» եւ Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ` Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) վերականգնվող էներգետիկայի ֆինանսավորման համար ստորագրել են 15 մլն դոլարի վարկային պայմանագիր: Պայմանագիրը ստորագրել են «Ամերիաբանկի»տնօրինության նախագահ`գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը եւ IFC-ի Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Թոմաս Լյուբեքը:
«Այս տարի դա արդեն երկրորդ պայմանագիրն է, որը բանկը ստորագրել է IFC-ի հետ եւ ես հույս ունեմ, որ մեր համագործակցությունը հետագայում ավելի կամրապնդվի եւ կշարունակվի նոր ծրագրերի միջոցով», – ասել է Արտակ Հանեսյանը: Նա նշել է, որ վարկային միջոցները կտրամադրվեն վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում աշխատող փոքր ձեռնարկություններին, մինչեւ 8 տարի ժամկետով` 3 տարվա արտոնյալ ժամանակահատվածով: Տարեկան վարկային տոկոսադրույքը կկազմի 10-12%:
Իր հերթին, Թոմաս Լյուբեքը ավելացրել է, որ տրամադրված գումարը կուղղվի Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի զարգացման համար: Նա նաեւ ավելացրել է, որ այդ պայմանագիրը IFC ծրագրի մասն է, որի ընդհանուր արժեքն է 1 մլրդ դոլար:
IFC-ի տարածաշրջանային տնօրենը հայտնել է, որ այդ պայմանագրի շրջանակներում նախատեսվում է մինչեւ 20 ՄգՎատ հզորության փոքր հիդրոէլեկտրոկայանների կառուցումը, ինչը թույլ կտա կրճատել CO2-ի արտանետումները տարեկան մինչեւ 30.000 տոննայով:
Առաջին պայմանագիրը «Ամերիաբանկի» եւ IFC-ի միջեւ ստորագրվել է 2009 թ-ի հուլիսի 3-ն, համաձայն որին IFC-ն տրամադրել է բանկին 5 մլն դոլարի առեւտրի ֆինանսավորման երաշխիք, ինչը բանկին թույլ տվեց ընդլայնել իր հաճախորդների արտաքին առեւտրային գործարքների ֆինանսավորումն ամբողջ երկրում:

22 Декабрь 2009 - 10:31 AMT
«Америабанк» и IFC подписали кредитный договор на сумму $15 млн. для финансирования возобновляемой энергетики
22-го декабря в Ереване состоялось подписание договора между ЗАО “Америабанк” и членом группы Всемирного банка – Международной финансовой корпорацией (IFC) на сумму 15 млн. долларов, которые будут направлены на финансирование малых предприятий сферы возобновляемой энергетики. Договор подписали председатель директората-генеральный директор ЗАО “Америабанк” Артак Анесян и региональный директор IFC в Закавказье Томас Любек.
«Это уже второй договор, который банк подписал с IFC в течение этого года, и я надеюсь, что наше сотрудничество в дальнейшем еще больше укрепиться и найдет свое продолжение в новых совместных программах», – сказал Артак Анесян после подписания договора. Он отметил, что кредитные средства будут предоставляться малым предприятиям сферы возобновляемой энергетики сроком до 8 лет с 3-летним льготным периодом, годовая процентная ставка по кредитам составит 10-12%.
В свою очередь Томас Любек добавил, что предоставленная сумма будет направлена на увеличение возможностей Армении в сфере развития возобновляемой энергетики. Он также сообщил, что этот договор является частью программы IFC общей стоимостью в 1 млрд. долларов, направленной на борьбу с энергосбережением и потеплением климата на планете. «Армения не имеет собственных топливно-энергетических ресурсов, поэтому ей необходимо развивать свою потенциальную возможность в сфере возобновляемой энергетики», – сказал он.
Помимо этого, он отметил, что правительство Армении принимает этот факт и поэтому стимулирует инвестиции в ее развитие. Региональный директор IFC сообщил, что в рамках подписанного договора планируется, что будут построены малые ГЭС, мощностью до 20 МгВт, что позволит сократить выбросы СО2 до 30 000 тонн в год.
Первый договор между «Америабанком» и IFC был подписан 3 июля 2009 года, согласно которому IFC предоставил «Америабанку» гарантии на сумму в 5 млн. долларов на финансирование торговли, что позволило банку расширить финансирование коммерческих сделок за рубежом и в Армении.