22 Դեկտեմբեր 2009 - 11:11 AMT
2009-ի տարեվերջի հիմնական ցուցանիշներով Ամերիաբանկը կընդգրկվի Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատարների հնգյակում
2009 թ. հիմնական ցուցանիշներով Ամերիաբանկը կընդգրկվի Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատարների հնգյակում: Այդ մասին մամլո ասուլիսում լրագրողներն է հայտարարել «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը: «Ճգնաժամի պայմաններում շատ դժվար կլինի լինել ինչպես կորպորատիվ, այնպես էլ մանրածախ բանկ, սակայն մենք բարեհաջող կերպով հաղթահարեցինք այդ բարդությունները»,-ասել է նա: Նա նաեւ հավելել է, որ բանկն ոչ մի օրով չի դադարեցրել վարկավորումը եւ տարեվերջի ցուցանիշներով` ակտիվների, կապիտալ ներդրումների, ինչպես նաեւ աճի տեմպերի ցուցանիշներով Ամերիաբանկն եթե առաջինը չլինի, ապա, առնվազն, 2-3 տեղը կզբաղեցնի երկրի բանկային համակարգում:
Ըստ Հանեսյանի, բանկի ակտիվները 2009թ. սկզբի համեմատ ավելացել են 2 անգամ եւ մինչեւ տարեվերջ ակնկալվում է, որ դրանք կկազմեն 100 մլրդ դրամ, վարկային ներդրումների աճը այս պահի դրությամբ կազմում է 47,6 մլրդ դրամ: «Բացի այդ, մինչեւ տարեվերջ, կմիանան նաեւ 2,5 մլրդ դրամի հաստատված վարկերը, եթե հասցնենք տեղադրել դրանք, ապա վարկային ներդրումները մինչեւ տարեվերջ կկազմեն 50 մլրդ դրամ»,-ասել է նա: Հանեսյանը հավելել է նաեւ, որ ներգրավված վարկերի գծով բանկը եռապատիկ աճ է գրանցել, եւ դրանց ծավալը մինչեւ տարեվերջ կկազմի շուրջ 75-80 մլրդ դրամ, ընդ որում մաքուր շահույթը կկազմի 1,5 մլրդ դրամ:

Ameriabank will rank among top five banks of Armenia by the end of 2009, Chairman of the Board, Director General of Ameriabank CJSC Artak Hanesyan said.
“It is very difficult to be corporate and retail bank during crisis, but we overcame difficulties very well,” he told a news conference in Yerevan.
According to him, the bank did not stop lending for a single day and it will rank among top five banks of Armenia in terms of assets, credit investments, growth rate. “The bank will be listed if not first, at least second or third in country’s banking system by the end of this year,” Hanesyan assured.
Compared with the beginning of 2009 the bank’s assets doubled, and are expected to amount to AMD 100 billion by late 2009.
To date, Ameriabank provided AMD 47.6 billion credit investments. By the end of the year, the bank will approve additional AMD 2.5 billion credit raising the volume of investments to AMD 50 billion,” he said.
The attracted funds increased three-fold, reaching AMD 75-80 billion by late 2009, with AMD 1.5 billion net profit.