22 Դեկտեմբեր 2009 - 11:11 AMT
2009-ի տարեվերջի հիմնական ցուցանիշներով Ամերիաբանկը կընդգրկվի Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատարների հնգյակում
2009 թ. հիմնական ցուցանիշներով Ամերիաբանկը կընդգրկվի Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատարների հնգյակում: Այդ մասին մամլո ասուլիսում լրագրողներն է հայտարարել «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը: «Ճգնաժամի պայմաններում շատ դժվար կլինի լինել ինչպես կորպորատիվ, այնպես էլ մանրածախ բանկ, սակայն մենք բարեհաջող կերպով հաղթահարեցինք այդ բարդությունները»,-ասել է նա: Նա նաեւ հավելել է, որ բանկն ոչ մի օրով չի դադարեցրել վարկավորումը եւ տարեվերջի ցուցանիշներով` ակտիվների, կապիտալ ներդրումների, ինչպես նաեւ աճի տեմպերի ցուցանիշներով Ամերիաբանկն եթե առաջինը չլինի, ապա, առնվազն, 2-3 տեղը կզբաղեցնի երկրի բանկային համակարգում:
Ըստ Հանեսյանի, բանկի ակտիվները 2009թ. սկզբի համեմատ ավելացել են 2 անգամ եւ մինչեւ տարեվերջ ակնկալվում է, որ դրանք կկազմեն 100 մլրդ դրամ, վարկային ներդրումների աճը այս պահի դրությամբ կազմում է 47,6 մլրդ դրամ: «Բացի այդ, մինչեւ տարեվերջ, կմիանան նաեւ 2,5 մլրդ դրամի հաստատված վարկերը, եթե հասցնենք տեղադրել դրանք, ապա վարկային ներդրումները մինչեւ տարեվերջ կկազմեն 50 մլրդ դրամ»,-ասել է նա: Հանեսյանը հավելել է նաեւ, որ ներգրավված վարկերի գծով բանկը եռապատիկ աճ է գրանցել, եւ դրանց ծավալը մինչեւ տարեվերջ կկազմի շուրջ 75-80 մլրդ դրամ, ընդ որում մաքուր շահույթը կկազմի 1,5 մլրդ դրամ:

22 Декабрь 2009 - 11:11 AMT
По результатам основных показателей на конец 2009 года “Америабанк” войдет в пятерку лидеров банковской системы Армении. Об этом журналистам на пресс-конференции в Ереване заявил председатель директората-генеральный директор ЗАО “Америабанк” Артак Анесян. «В условиях кризиса очень трудно быть как корпоративным, так и розничным банком, но мы преодолели эти сложности очень благополучно», – сказал он.
Он также добавил, что банк ни на один день не прекращал процесс кредитования и по показателям на конец года банк войдет в пятерку лидеров банковской системы Армении – по размерам активов, кредитных вложений, а также по темпам роста если не будет первыми, то, по крайней мере, займем 2-3 место в банковской системе страны.
По словам Артака Анесяна, активы банка по сравнению с началом 2009 года увеличились в два раза и на конец года ожидается, что они составят 100 млрд. драмов, рост кредитных вложений на данный момент составляет 47,6 млрд. драмов. «Помимо этого, к ним до конца года прибавятся еще утвержденные кредиты в размере 2,5 млрд. драмов, если успеем их тоже разместить, то кредитные вложения на конец года составят порядка 50 млрд. драмов», – сказал он. Председатель директората-генеральный директор добавил, что по линии привлеченных средств банк зафиксировал трехкратный рост, и их объем на конец года составит порядка 75-80 млрд. драмов, при этом чистая прибыль банка составит 1.5 млрд. драмов.