22 Դեկտեմբեր 2009 - 14:10 AMT
Դեկտեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԺ-ում տեղի է ունեցել Հայաստանի վերահսկիչ պալատի նիստը, որը վարում էր Վերահսկիչ պալատի նախագահ Իշխան Զաքարյանը: Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից պետբյուջեի միջոցների ծախսման ստուգումների արդյունքների վերաբերյալ հաշվետվությամբ հանդես եկավ ՀՀ Վերահսկիչ պալատի 7-րդ վարչության պետի տեղակալ Թովմասյանը:
Ըստ Թովմասյանի, ստուգումների արդյունքում պարզվել է, որ նախարարությունն անարդյունավետ է ծախսել իր բյուջետային միջոցները` թույլ տալով կոպիտ խախտումներ: Նա ուշադրություն է հրավիրել նախարարության մանկատների շրջանավարտներին եւ երկկողմանի ծնողազուրկ երեխաներին բնակմակերեսով ապահովելու նախարարության ծրագրի վրա: Թովմասյանը նշել է, որ այդ ծրագիրն ամբողջությամբ ձախողվել է:
Թովմասյանն ասել է, որ 2009թ. բյուջեից այդ նպատակների համար հատկացվել է 301 մլն դրամ: Անդրադառնալով երկկողմանի ծնողազուրկների համար բնակարանների ձեռք բերմանը` Թովմասյանն ասել է, որ պետության հատկացված 1240 մլն դրամը վերադարձվել է բյուջե իսկ ծրագիրն ամբողջությամն ձախողվել է:
Մամլո ասուլիսի ժամանակ Վերահսկիչ պալատի ղեկավար Իշխան Զաքարյանը, պատասխանելով լրագրողների հարցին, ասել է, որ հաշվետվության նյութերը դատախազությանը փոխանցելու վերաբերյալ որոշումն ընդունում է Վերահսկիչ պալատի Խորհուրդը, որը նման որոշում չի կայացրել:

Armenian NA Control Chamber held a meeting chaired by Ishkhan Zakaryan on December 22. Deputy Head of 7th department of Control Chamber Mr. Tovmasyan made a report on results of inspection of RA Ministry of Labor and Social Affairs’s spending.
According to Mr. Tovmasyan, budget resources were spent by the ministry inefficiently and with gross violations. He particularly stressed the program of ensuring alumni of orphanages with apartments. According to Mr. Tovmasyan, the program suffered a complete fiasco.
Tovmasyan reported that in 2009 the budget allocated AMD 301 million for housing of orphanages’ alumni of Armenia. AMD 124 million were returned to the budget and the entire program collapsed.
Answering journalists’ questions Ishkhan Zakaryan noted that the Board of Control Chamber did not make yet make a decision to send the factual materials to the Prosecutor office.