22 Դեկտեմբեր 2009 - 14:10 AMT
Դեկտեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԺ-ում տեղի է ունեցել Հայաստանի վերահսկիչ պալատի նիստը, որը վարում էր Վերահսկիչ պալատի նախագահ Իշխան Զաքարյանը: Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից պետբյուջեի միջոցների ծախսման ստուգումների արդյունքների վերաբերյալ հաշվետվությամբ հանդես եկավ ՀՀ Վերահսկիչ պալատի 7-րդ վարչության պետի տեղակալ Թովմասյանը:
Ըստ Թովմասյանի, ստուգումների արդյունքում պարզվել է, որ նախարարությունն անարդյունավետ է ծախսել իր բյուջետային միջոցները` թույլ տալով կոպիտ խախտումներ: Նա ուշադրություն է հրավիրել նախարարության մանկատների շրջանավարտներին եւ երկկողմանի ծնողազուրկ երեխաներին բնակմակերեսով ապահովելու նախարարության ծրագրի վրա: Թովմասյանը նշել է, որ այդ ծրագիրն ամբողջությամբ ձախողվել է:
Թովմասյանն ասել է, որ 2009թ. բյուջեից այդ նպատակների համար հատկացվել է 301 մլն դրամ: Անդրադառնալով երկկողմանի ծնողազուրկների համար բնակարանների ձեռք բերմանը` Թովմասյանն ասել է, որ պետության հատկացված 1240 մլն դրամը վերադարձվել է բյուջե իսկ ծրագիրն ամբողջությամն ձախողվել է:
Մամլո ասուլիսի ժամանակ Վերահսկիչ պալատի ղեկավար Իշխան Զաքարյանը, պատասխանելով լրագրողների հարցին, ասել է, որ հաշվետվության նյութերը դատախազությանը փոխանցելու վերաբերյալ որոշումն ընդունում է Վերահսկիչ պալատի Խորհուրդը, որը նման որոշում չի կայացրել:

22-го декабря в НС РА состоялось заседание Контрольной палаты Армении, которое вел председатель Контрольной палаты Ишхан Закарян. С докладом по итогам проведенной проверки расходования средств госбюджета Министерством труда и социальных вопросов выступил заместитель начальника 7-го управления Контрольной палаты РА Товмасян.
По словам Товмасяна, в ходе проверки было выяснено, что бюджетные средства министерством израсходованы неэффективно и при этом были допущены грубые нарушения. Он обратил особое внимание на программу министерства по обеспечению жилплощадью выпускников детдомов и детей, лишившихся обоих родителей. Товмасян отметил, что это программа потерпело полное фиаско.
Товмасян сообщил, что в 2009 году из бюджета страны на приобретение жилья для выпускников детдомов Армении было выделено 301 млн. драмов. Коснувшись отдельно приобретения жилья для детей, лишившихся обоих родителей, Товмасян подчеркнул, что выделенные государством средства в размере 124 млн. драм были возвращены в бюджет и вся программа потерпела крах.
В ходе пресс-коференции, последовавшей вслед за заседанием Контрольной палаты, глава КП Ишхан Закарян, отвечая на вопрос журналистов, будут ли переданы в прокуратуру материалы доклада, отметил, что решение о передачи материалов в прокуратуру принимает Совет Контрольной палаты, чего сделано не было.