22 Դեկտեմբեր 2009 - 15:52 AMT
«Ազգային անվտանգության խորհրդի այսօրվա նիստում քննարկվեցին Հայաստանի դեսպանությունների եւ հյուպատոսական հաստատությունների գործունեության ուղղություններին վերաբերող չորս փաստաթղթեր»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին հաղորդեց ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Բաղդասարյանի խոսքով, փաստաթղթերը վերաբերում են դեսպանությունների եւ հյուպատոսական հաստատությունների գործունեության ծրագրավորմանը: «Այդ փաստաթղթերի ընդունմամբ Հայաստանում առաջին անգամ դեսպանությունների եւ հյուպատոսական հաստատությունների գործունեությունը կկանոնակարգվի: ԱԱԽ համաձայնությունից հետո այդ փաստաթղթերը հաստատման համար կներկայացվեն ՀՀ նախագահին»,- նկատեց ԱԱԽ քարտուղարը:
Նա հաղորդեց նաեւ, որ այսուհետ Հայաստանի դեսպանություններն ու հյուպատոսական հաստատությունները գործունեության տարեկան ծրագրեր կունենան: «Յուրաքանչյուր տարվա արդյունքներով ԱԱԽ-ում կկայանան նաեւ քննարկումներ, որտեղ կներկայացվեն Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները եւ ՀՀ ԱԳ նախարարության կատարած աշխատանքը»,- նկատեց Բաղդասարյանը:

22 Декабрь 2009 - 15:52 AMT
“На сегодняшнем заседании Совета национальной безопасности (СНБ) были обсуждены четыре документа, касающиеся направлений деятельности посольств и консульских учреждений Армении”, – в ходе пресс-конференции в Ереване сообщил журналистом секретарь СНБ Артур Багдасарян.
По словам Багдасаряна, документы касаются программирования деятельности посольств и консульских учреждений. “Принятием этих документов впервые в Армении будет упорядочена деятельность посольств и консульских учреждений. После одобрения СНБ эти документы будут представлены президенту РА для утверждения”, – заметил секретарь СНБ.
Он также сообщил, что отныне посольства и консульские учреждения Армении будут иметь годовые программы деятельности. “По итогам каждого года в СНБ состоятся также обсуждения, где буду представлены внешнеполитические приоритеты Армении и проделанная работа министерства ИД РА”, – заметил Багдасарян.