ԱՐՄԵՆԱԼ փայլաթիթեղագլանման գործարանը դեկտեմբերի կեսին առաջին անգամ տարվա ընթացքում արտադրեց եւ իրացրեց առավել քան 20 հազար տոննա փայլաթիթեղ, ինչը գրեթե 2 անգամ գերազանցում է անցյալ տարվա նույն ցուցանիշը, հաղորդում է ՌՈՒՍԱԼ միավորված ընկերության մամլո ծառայությունը:
Հաշվետու ժամանակաշրջանի ընթացքում գործարանում էապես աճել է աշխատանքի արտադրողականությունը, 2 անգամ ավելացել է մեկ մարդուն բաժին ընկնող ամսական արտադրանքը: Կայունացել է պիտանի արտադրանքի թողարկման գործակիցը, որը հասել է 70%-ի: Արտաքին խոտանը ԱՐՄԵՆԱԼ-ում հասցվել է նվազագույնի: Մինչեւ 3%-ով նվազել է ներքին խոտանը:
«Նման բարձր արդյունքի կարողացել ենք հասնել արդիականացված սարքավորումների լիակատար յուրացման, ինչպես նաեւ անձնակազմի մասնագիտական հմտությունների կատարելագործման շնորհիվ: Նորմատիվ-տեխնոլոգիական քարտերի ներդրումը նկատելի բարձրացրեց տեխնոլոգիական կարգապահությունը: Կոլեկտիվն աշխատում է շատ ավելի համահունչ», – ասաց փաթեթավորման դիվիզիոնի տնօրեն Ալեքսանդր Բուրդինը:
2009 թ. հունվարից գործարանը կատարել է շուրջ 1500 արտահանման պատվեր, հուսալիորեն յուրացրել է գերբարակ փայլաթիթեղի արտադրությունը` հետագա ձեւավորման համար նախատեսված: Դանակների կառուցվածքի կատարելագործումից հետո, որը հանգեցրեց գլանափաթեթների կտրատման որակի բարձրացմանը, կարգավորված է համաշխարհային շուկայում մեծ պահանջարկ ունեցեղ 40-50 միլիմետրանոց նեղ փայլաթիթեղի թողարկումը:
ԱՐՄԵՆԱԼ-ը ստեղծվել է Երեւանում 2000թ. մայիսին Քանաքեռի ալյումինի գործարանի հիմքի վրա, այն Հայաստանի խոշորագույն արտադրական ձեռնարկություններից է, Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում փայլաթիթեղի միակ արտադրողը: Մտել է ՌՈՒՍԱԼի կազմի մեջ 2000թ. եւ ՍԱՅԱՆԱԼ, «Ուրալսկայա ֆոլգա», «Սայանսկայա ֆոլգա» ձեռնարկությունների հետ կազմում է ընկերության փաթեթավորման դիվիզիոնը:
ՌՈՒՍԱԼալյումինային բնագավառի համաշխարհային առաջատար, արտադրանքը արտահանվում է աշխարհի 70 երկրների պատվիրատուներին: Ընկերությանը բաժին է ընկնում ալյումինի համաշխարհային շուկայի շուրջ 11%-ը եւ կավահողի 13%-ը: Ընկերությունում աշխատում է 75 000 մարդ: ՌՈՒՍԱԼը ներկայացված է աշխարհի 19 երկրներում 5 մայրցամաքների վրա:

23 Декабрь 2009 - 11:03 AMT
Фольгопрокатный завод АРМЕНАЛ впервые в течение года произвел и реализовал более 20 тыс. тонн алюминиевой фольги, что почти в два раза превышает прошлогодний показатель, говорится в сообщении, предоставленном пресс-службой РУСАЛ.
В 2009 году на заводе существенно выросла производительность труда, почти в два раза увеличилась выработка на одного человека. Стабилизировался коэффициент выхода годной продукции, превышающий сейчас 70%. До 3% сокращен внутренний брак, что также является наилучшим показателем для завода.
«Полностью освоенное модернизированное оборудование, также совершенствование персоналом профессиональных навыков помогли предприятию добиться в этом году высокого производственного результата. Усовершенствование технологических процессов повысило эффективность производства, а также позволило выпускать продукцию, полностью соответствующую требованиям клиентов», – отметил директор Упаковочного дивизиона Александр Бурдин.
С января 2009 года завод выполнил около 1,5 тыс. экспортных заказов, освоил производство сверхтонкой фольги для последующей отделки. После изменения конструкции ножей, приведшей к улучшению качества нарезки рулонов, налажен выпуск узкой фольги шириной 40-50 миллиметров, пользующейся повышенным спросом на мировом рынке.
АРМЕНАЛ, созданный в Ереване в мае 2000 года на базе Канакерского алюминиевого завода, является одним из крупнейших промышленных предприятий Армении и единственным производителем алюминиевой фольги на Кавказе и в Центральной Азии. Вошел в состав РУСАЛа в 2000 году и вместе с предприятиями САЯНАЛ и «Уральская фольга» образует Упаковочный дивизион.