23 Դեկտեմբեր 2009 - 13:02 AMT
2010 թ. հունվար-փետրվար ամիսներին Հայաստանի հարկատուների համար կներդրվի էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառություն, PanARMENIAN.Net -ի թղթակցին հայտնեց Հայաստանի հաշվապահների եւ աուդիտների ընկերակցության նախագահ Մելս Պետրոսյանը
Ընկերակցության նախագահը տեղեկացրեց, որ ծրագրի մշակմամբ զբաղվում է Microsoft ընկերությունը, իսկ մեկ շաբաթ առաջ տեղի ունեցավ այս ծրագրային փաստաթղթի նախնական տարբերակի շնորհանդեսը: «Սա վերջնական տարբերակը չէ, մենք սպասում ենք, որ շուտով այս ծրագրային փաստաթուղթը 100 տոկոսով պատրաստ կլինի, եւ եթե ամեն ինչ գնա ըստ մեր ծրագրերի, ապա 2010 թ. այն արդեն կներմուծվի Հայաստան», -ասաց նա:
Ընկերակցության նախագահը նշեց նաեւ, որ էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառությունը ժամանակի պահանջն է, եւ «այլ ելք չունենք, պետք է սովորել, ի ցուց դնել, ընդօրինակել զարգացած երկրների փորձը»: Այս առիթով Մելս Պետրոսյանն ավելացրեց, որ ընկերակցությունը համագործակցում է միջազգային կառույցների հետ, մասնավորապես, Համաշխարհային բանկի եւ Հաշվապահների միջազգային ընկերակցության մասնագետների հետ, որպեսզի բարձրացնեն հարկային հաշվառման իրավական ոլորտում հայ ձեռնարկատերերի գրագիտությունը: Այդ նպատակով մշտապես անցկացվում են սեմինարներ եւ ուսուցողական ծրագրեր:

23 Декабрь 2009 - 13:02 AMT
В январе-феврале 2010 года для налогоплательщиков Армении будет внедрен электронный документооборот, сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net председатель Ассоциации бухгалтеров и аудиторов Армении Мельс Петросян.
Глава Ассоциации проинформировал, что разработкой программного обеспечения занимается компания Microsoft, а неделю назад состоялась презентация первоначального варианта этого программного документа. «Это не окончательный вариант, мы ожидаем, что этот программный документ скоро будет на 100% готов, и, если все пойдет по запланированному руслу, то в начале 2010 года он уже будет внедрен в Армении», – сказал он.
Председатель Ассоциации отметил, что внедрение электронного документооборота является требованием времени, и «другого выхода нет – надо обучить, надо показать надо, перенимать опыт развитых стран». В связи с этим Мельс Петросян добавил, что Ассоциация сотрудничает с международными структурами, в частности, со специалистами Всемирного банка и Международной ассоциацией бухгалтеров для повышения грамотности армянских предпринимателей в законодательной сфере налогового учета, для чего проводятся постоянные семинары и обучающие программы.