Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը բարդ խնդիր է, որի լուծման գլխավոր բանալին Ռուսաստանում է: Այդ մասին «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում հայտնեց Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին:
«Բոլոր այս տարիներին հնչել են եվրոպական դիվանագետների շատ լավատեսական խոսքերը. «մենք արդեն մոտ ենք ճեղքմանը»: Խնդիրը բարդ է: Եւ կա բոլոր խնդիրների լուծման միայն մեկ բաղադրատոմս` այդ երկրների ուղղակի բանակցությունները` հաշվի առնելով միջազգային իրավունքը, այդ թվում` մարդկանց իրենց բնակության վայր վերադառնալու իրավունքները եւ հարգելով պետական ինքնուրույնությունը»,- ասաց Վրաստանի նախագահը:
Նրա խոսքով, քանի դեռ ներկայիս դրությունը պահպանվում է, միշտ էլ վատթարացման ներուժ կա: «Բարելավման համար, ես կարծում եմ, որ երկրները պետք է զրուցեն, ժողովուրդները պետք է հաղորդակցվեն, ուստի այդ իմաստով Թուրքիայի ու Հայաստանի միջեւ ընթացող բանակցությունները հարկավոր է համակարգել Ադրբեջանի հետ»,- նշեց Միխայիլ Սահակաշվիլին:

Нагорно-карабахский конфликт- проблема сложная и главный ключ к решению этой проблемы – в России. Об этом в интервью радиостанции «Эхо Москвы» заявил президент Грузии Михаил Саакашвили.
«Все эти годы были очень оптимистичные высказывания европейских дипломатов: «вот-вот мы на грани прорыва». Проблема сложная. И есть только один рецепт решения всех проблем – это прямые переговоры между странами с учетом международного права, в том числе права людей возвращаться на свое место жительства и уважение государственного суверенитета»,- сказал грузинский президент.
По его словам, пока сохраняется нынешняя ситуация, потенциал ухудшения ситуации всегда есть. «Чтобы было улучшение, страны должны вести переговоры, народы должны общаться. Но переговоры, которые идут между Турцией с Арменией, конечно, нужно координировать с Азербайджаном»,- отметил Михаил Саакашвили.