Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը բարդ խնդիր է, որի լուծման գլխավոր բանալին Ռուսաստանում է: Այդ մասին «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում հայտնեց Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին:
«Բոլոր այս տարիներին հնչել են եվրոպական դիվանագետների շատ լավատեսական խոսքերը. «մենք արդեն մոտ ենք ճեղքմանը»: Խնդիրը բարդ է: Եւ կա բոլոր խնդիրների լուծման միայն մեկ բաղադրատոմս` այդ երկրների ուղղակի բանակցությունները` հաշվի առնելով միջազգային իրավունքը, այդ թվում` մարդկանց իրենց բնակության վայր վերադառնալու իրավունքները եւ հարգելով պետական ինքնուրույնությունը»,- ասաց Վրաստանի նախագահը:
Նրա խոսքով, քանի դեռ ներկայիս դրությունը պահպանվում է, միշտ էլ վատթարացման ներուժ կա: «Բարելավման համար, ես կարծում եմ, որ երկրները պետք է զրուցեն, ժողովուրդները պետք է հաղորդակցվեն, ուստի այդ իմաստով Թուրքիայի ու Հայաստանի միջեւ ընթացող բանակցությունները հարկավոր է համակարգել Ադրբեջանի հետ»,- նշեց Միխայիլ Սահակաշվիլին:

23 December 2009 - 13:55 AMT
Russia holds the key to Karabakh conflict, according to Georgian President Mikheil Saakashvili said.
“Over the past years, we heard European diplomats make optimistic statements on being ‘on the verge of breakthrough’. But the problem is complicated. Direct talks between countries and adherence to international law norms (including right of return for refugees and respect for state sovereignty) seem to be the only way out,” he told Ekho Moskvy radio station.
At that, Georgia’s leader didn’t rule out escalation of the situation. “To change something for the better, countries should enter into a dialogue. In that sense, I think the ongoing talks between Turkey and Armenia should be coordinated with Azerbaijan,” Saakashvili said.