Կառավարության գործունեության օբյեկտիվ գնահատման համար ժամանակ է հարկավորմ, գտնում է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «2009թ. կառավարության գործունեության արդյունքների ամփոփման համար ժամանակ է հարկավոր, հասկանալու համար, թե ինչ մարտահրավերներ էին ծառացել երկրի առջեւ, ապագայում առավել խորը եւ անաչառ գնահատական տալու նպատակով»,-ասել է նա լրագրողներին, ամփոփելով կառավարության գործունեությունը 2009թ.: Ըստ նրա, Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ 2009 լի էր դժվարություններով, սակայն «մեր երիտասարդ պետությունը ցույց տվեց, որ կարող է հաղթահարել այն նվազագույն կորուստներով»:
Վարչապետը նշել է, որ համաշխարհային ճգնաժամը չէր կարող շրջանցել Հայաստանը, այն բացահայտեց երկրի տնտեսության թույլ կողմերը եւ դասեր մատուցեց` առավել համարձակ լինել բարեփոխումների իրականացման, տնտեսության դիվերսիֆիկացման եւ մրցակցության համար հավասար պայմանների ստեղծման հարցերում:
Տ.Սարգսյանը հավելել է նաեւ, որ կառավարության հակաճգնաժամային ծրագրի հասցեին բազմիցս է քննադատություն հնչել, այնուամենայնիվ, միջազգային կառույցների կողմից այն արդյունավետ է ճանաչվել:
Միեւնույն ժամանակ նա հավելել է, որ եղել են նաեւ բացթողումներ, մասնավորապես, դանդաղ էին իրականացվում բարեփոխումները, ժամանակին չեն ներդրվել համապատասխան ինստիտուտները: Այդ առնչությամբ Տ.Սարգսյանն առանձնապես ընդգծել է, որ ժողովրդի բարեկեցությունը նույնպես կախված է ժողովրդից, հարկավոր է փոխել մեր վարքագիծը, «եթե մենք ցանկանում ենք քաղաքակիրթ ժողովուրդ դառնալ, չպետք է աղբը դուրս նետենք մեքենայի պատուհանից, կապենք անվտանգության գոտիները»:

25 Декабрь 2009 - 11:25 AMT
Для объективной оценки деятельности правительства нужно время, считает премьер-министр Армении Тигран Саркисян. «Для подведения результатов деятельности правительства в 2009 году необходимо время, чтобы понять, какие вызовы стояли перед страной, чтобы в будущем дать более глубокую и объективную оценку», – сказал он, журналистам, подводя итоги деятельности правительства за 2009 год. По его словам, в новейшей истории Армении 2009 год был полон трудностей, однако “наше молодое государство показало, что Армения может с минимальными потерями его преодолеть”.
Глава правительства отметил, что мировой кризис не мог обойти стороной и Армению, при этом он выявил слабые стороны экономики страны и преподал уроки: быть более смелыми в реализации реформ, диверсификации экономики и создании равных условий для конкуренции.
Тигран Саркисян также добавил, что в адрес антикризисной программы правительства не раз звучали критические осуждения, тем не менее, со стороны международных структур она была признана эффективной.
Вместе с тем он добавил, что наравне с достижениями 2009 года есть и упущения, в частности, медленные темпы реализации реформ, несвоевременное внедрение соответствующих институтов. В связи с этим Тигран Саркисян особо подчеркнул, что благосостояние народа также зависит от него самого и что необходимо изменить саму линию поведения, «если мы хотим стать цивилизованным народом, надо не выбрасывать мусор из окна автомобиля, пристегивать ремень безопасности».