Հարկային բեռի թեթեւացումը փոքր ու միջին բիզնեսի սուբյեկտների համար թույլ տվեց բարձրացնել նրանց դիմադրողականությունը 2009 թվականին, Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
«32000 սուբյեկտ օգտվեց 2009 թ. ընթացքում ավելացված արժեքի հարկի արտոնությունից: 3 մլն դրամից հարկման շեմը բարձրացրեցինք 58 մլն դրամի, որի արդյունքում 32000 սուբյեկտ մոտավորապես 24 մլրդ դրամի չափով հարկեր չի վճարել: Հասկանալի է, որ այս միջոցառումը հնարավորություն տվեց նաեւ մեր փոքր բիզնեսի հազարավոր ձեռնարկություններին ուժեղացնել իրենց դիմադրողականությունը ճգնաժամի բացասական հետեւանքների նկատմամբ»,-ասել է նա:
2009 թվականի ընթացքում 20 մլրդ դրամից ավելի գերավճարներ վերադարձվել է մասնավոր հատվածին, ինչը, բնականաբար, նրանց ֆինանսական վիճակը բարելավել է:

Tax burden facilitation for medium & small business entities allowed for their resistibility increase in 2009, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said.
“32 000 medium & small business entities were granted favorable VAT terms; at the same time, the taxation limit was raised from AMD 3 million to 58 million,” Tigran Sargsyan told a news conference in Yerevan.
In crisis and facilitated tax burden circumstances, 32 000 M&S business entities in Armenia failed to pay taxes to the total amount of AMD 24 billion. “Tax burden facilitation for M&S business entities allowed for their resistibility increase in 2009,” he emphasized.
Besides, around AMD 20 billion overpayments are returned to private sector, to improve their financial situation, the Premier noted.