Հարկային բեռի թեթեւացումը փոքր ու միջին բիզնեսի սուբյեկտների համար թույլ տվեց բարձրացնել նրանց դիմադրողականությունը 2009 թվականին, Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
«32000 սուբյեկտ օգտվեց 2009 թ. ընթացքում ավելացված արժեքի հարկի արտոնությունից: 3 մլն դրամից հարկման շեմը բարձրացրեցինք 58 մլն դրամի, որի արդյունքում 32000 սուբյեկտ մոտավորապես 24 մլրդ դրամի չափով հարկեր չի վճարել: Հասկանալի է, որ այս միջոցառումը հնարավորություն տվեց նաեւ մեր փոքր բիզնեսի հազարավոր ձեռնարկություններին ուժեղացնել իրենց դիմադրողականությունը ճգնաժամի բացասական հետեւանքների նկատմամբ»,-ասել է նա:
2009 թվականի ընթացքում 20 մլրդ դրամից ավելի գերավճարներ վերադարձվել է մասնավոր հատվածին, ինչը, բնականաբար, նրանց ֆինանսական վիճակը բարելավել է:

Облегчение налогового бремени и создание благоприятной среды для субъектов малого и среднего бизнеса позволило в 2009 году повысить их сопротивляемость, сказал журналистам на пресс-конференции в Ереване премьер-министр Армении Тигран Саркисян. «32 000 субъектов МСБ в течение 2009 года воспользовались льготными условиями по НДС, при этом предел налогообложения был поднят с 3 млн. драмов до 58 млн. драмов», – сказал он.
При этом, по словам главы правительства, 32 000 субъекта МСБ не выплатили налогов на общую сумму 24 млрд. драмов. «Эти мероприятия позволили повысить сопротивляемость наших субъектов МСБ отрицательным последствиям кризиса», – подчеркнул он.
Помимо этого, по словам премьер-министра, порядка 20 млрд. драмов сверхвыплат было возвращено частному сектору, что позволило улучшить их финансовое состояние.