Դեկտեմբերի 25-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ՀՀեւ ԱՄԷարտաքին գործերի նախարարությունների միջեւ քաղաքական առաջին խորհրդատվություններ անցկացնելու նպատակով Հայաստան ժամանած Արաբական Միացյալ Էմիրությունների փոխարտգործնախարար Թարեք Ալ Հեյդանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` նախարար Նալբանդյանը գոհունակությամբ նշեց, որ Հայաստանի եւ Էմիրությունների միջեւ համագործակցությունը դինամիկ կերպով զարգանում է, ինչի մասին են վկայում վերջերս ակտիվացած բարձր մակարդակի փոխայցելությունները, էմիրաթցի գործարարների աճող հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ:
ԱՄԷ փոխարտգործնախարար Թարեք Ալ Հեյդանին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ընդգծեց, որ իր երկիրը մտադիր է ընդլայնել համագործակցությունը բարեկամ Հայաստանի հետ եւ արդեն իսկ կոնկրետ քայլեր է ձեռնարկում այդ ուղղությամբ:
Զրուցակիցները գոհունակությունհայտնեցին դեկտեմբերի 24-25-ը ՀՀ եւ ԱՄԷարտաքին գործերի նախարարությունների միջեւ տեղի ունեցած քաղաքական առաջին խորհրդատվությունների ընթացքի վերաբերյալ` ընդգծելով դրանց կարեւորությունը երկու երկրների միջեւ համագործակցության խորացման եւ ընդլայնման գործում: Հանդիպմանն անդրադարձ արվեց նաեւ կովկասյան եւ մերձավորարեւելյան տարածաշրջանային խնդիրներին եւ դրանց կարգավորման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին:

25 Декабрь 2009 - 13:25 AMT
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в Ереване принял заместителя министра иностранных дел Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) Тарека Ал-Хейдана и возглавляемую им делегацию, находящуюся в Армении с целью проведения первых политических консультаций между МИД РА и ОАЭ.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, в ходе встречи глава внешнеполитического ведомства Армении с удовлетворением отметил, что сотрудничество между Арменией и Эмиратами динамично развивается, о чем свидетельствует активизация совместных визитов и повышение интереса предпринимателей из Эмиратов в отношении Армении.
В свою очередь Тарек Ал-Хейдан отметил, что ОАЭ намерены расширить сотрудничество с дружественной Арменией и уже предпринимают конкретные шаги в этом направлении. В рамках встречи собеседники затронули также региональные проблемы на Кавказе и Ближнем Востоке.