25 Դեկտեմբեր 2009 - 13:31 AMT
Հայաստանի բանկային համակարգը լավագույնս նախապատրաստված էր ճգնաժամին, Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ամփոփելով 2009 թ. աշխատանքների արդյունքները, հայտարարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Հայաստանը միակ երկիրն է, որ ոչ մի կոպեկ չի տվել առեւտրային բանկերին` որպես օգնություն», – ասել է նա: Վարչապետը նշել է, որ առեւտրային բանկերն ինքնուրույն են դիմակայել այդ դժվարություններին ի հաշիվ բավարար կապիտալացման եւ իրացվելիության, ինչն էլ թույլ է տվել ամբողջությամբ սպասարկել ավանդատուներին: Դրանից բացի, նրա խոսքերի համաձայն, երկրի քաղաքացիների խնայողական ավանդները 2009 թ. աճել են 30 տոկոսով: «Սա նշանակում է, որ ճգնաժամի պայմաններում երկրի բանկային համակարգի հանդեպ վստահությունը ոչ միայն չի պակասել, այլեւ աճել է, եւ մարդիկ նախընտրում են իրենց ավանդները պահել բանկերում», – ավելացրել է վարչապետը:
Այս համատեքստում Տիգրան Սարգսյանն ավելացրել է, որ դա միայն «հայկական» ֆենոմեն չէ, այն հատուկ է նաեւ բոլոր երկրներին, երբ ճգնաժամի պայմաններում մարդիկ մի կողմ են դնում իրենց վատնումները եւ պատրաստվում են դիմակայելու ամենավատ կանխատեսումներին: Այս առումով նա ասաց, որ եթե դրական փոփոխություններ լինեն, ապա երկրի քաղաքացիները մեծ գումարներ կծախսեն, ինչն էլ կստեղծի նոր աշխատատեղեր, կխթանի տնտեսական աճը: «Այդ պատճառով անհրաժեշտ է ճիշտ տեղեկատվություն տալ, որպեսզի մեր քաղաքացիները ճիշտ որոշումներ կայացնեն», – ասել է վարչապետը:

Банковская система Армении была наилучшим образом подготовлена к кризису, заявил журналистам на пресс-конференции в Ереване премьер-министр Тигран Саркисян, подводя итоги 2009 года. «Армения является единственной страной, которая ни одной копейки не предоставила коммерческим банкам для оказания помощи», – сказал он.
Глава правительства отметил, что комбанки смогли самостоятельно противостоять этим трудностям за счет достаточной капитализации и уровня ликвидности, что позволило полностью обслужить вкладчиков. Более того, по его словам, сберегательные вклады граждан страны в 2009 года возросли на 30%. «Это означает, что доверие к банковской системе страны в условиях кризиса не только не уменьшилось, а возросло, и люди предпочли хранить свои сбережения именно в банках», – добавил премьер-министр.
В этом контексте Тигран Саркисян сказал, что это не только «армянский» феномен, но и свойственно всем странам, когда в условиях кризиса люди откладывают свои расходы и готовятся к худшим прогнозам. В связи с этим он добавил, что если будут иметь место положительные изменения, то граждане страны будут осуществлять большие расходы, что создаст новые рабочие места и будет стимулировать экономический рост. «Поэтому необходимо сообщать правильную информацию, чтобы наши граждане принимали правильные решения», – сказал он.