Հայաստանը պատրաստ է դիմակայել ճգնաժամի հնարավոր երկրորդ ալիքին, հավաստիացրել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ամփոփելով 2009թ. արդյունքները: Ինչպես ասել է վարչապետը, ըստ McKinnsey միջազգային ընկերության կանխատեսումների, համաշխարհային ճգնաժամը կարող է ընթանալ 4 սցենարով` ըստ առաջին սցենարի, ճգնաժամը հիշեցնում է V-նման կիսաշրջան, որով նա արդեն հասել է իր գագաթնակետին, եւ այժմ եկել է վերականգնման փուլը: Ըստ երկրորդ սցենարի, ճգնաժամն արդեն հասել է հատակին, սակայն ակնկալվում է նրա երկրորդ ալիքը: Ըստ երրորդ սցենարի, որն առաջարկում է Ճապոնիան, ճգնաժամը հասել է հատակին, սակայն տնտեսությունը շատ դանդաղ կվերականգնվի եւ չի կարողանա վերադառնալ նախկին ցուցանիշներին 10 տարվա ընթացքում, իսկ չորրորդ սցենարով տնտեսությունը շատ դանդաղ կվերականգնվի:
Այդ առնչությամբ Տ.Սարգսյանը նշել է, որ այսօրվա դրությամբ մասնագետների մեծ մասը առաջին սցենարի կողմնակից են: «Ճգնաժամն այնպիսի երեւույթ է, որը չի ենթարկվում որեւէ կանխատեսումների, քանի որ հնարավոր չէ գնահատել նրա խորությունը եւ այն, թե երբ մենք կկարողանանք դուրս գալ այդ վիճակից, երբ կլինի երկրորդ ալիքը: Սակայն մենք պետք է պատրաստ լինենք բոլոր չորս սցենարներին»,-հայտարարել է նա: Ըստ նրա, Հայաստանը մուտք է գործում 2010թ. նախապատրաստված` 80 մլրդ դրամ կանխիկ մնացորդով, դրանից բացի կա նաեւ 54 մլրդ դրամ կայունացման հիմնադրամ, ինչպես նաեւ մենք լրացուցիչ օգնություն ստացանք ԵՄ-ից 100 մլն դոլարի չափով: «Դրանք բավական լուրջ պաշարներ են, որպեսզի 2010թ. մենք կարողանանք մակրոտնտեսական կայունություն ապահովել: 2010թ. մենք պատրաստ կլինենք դիմակայել նոր մարտահրավերներին»,-հավաստիացրել է նա:
Ավելին, ըստ վարչապետի, մակրոտնտեսական քաղաքականությունը բարձր է գնահատվում միջազգային կառույցների կողմից, որի արդյունքում Հայաստանն, անհրաժեշտության դեպքում, կկարողանա լրացուցիչ աջակցություն ստանալ դոնոր կազմակերպություններից, քանի որ վճարունակ երկիր է:

Армения готова к противостоянию возможной второй волне кризиса, заверил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, подводя итоги 2009 года. Как сообщил глава правительства, по прогнозам международной компании McKinsey, мировой кризис может протекать по 4 сценариям: согласно первому сценарию, кризис напоминает V-образный полукруг, по которому он уже достиг своего апогея, и теперь пришло время стадии восстановления, согласно второму сценарию, кризис уже дошел до своего дна, однако ожидается его вторая волна. По третьему сценарию, который предлагает Япония, кризис дошел своего дна, однако экономика будет восстанавливаться очень долго и не сможет вернуться к экономическому росту докризисного периода в течение 10 лет, а по 4 сценарию экономика будет восстанавливаться очень медленно.
В связи с этим Тигран Саркисян отметил, что на сегодняшний день большинство специалистов придерживается первого сценария. «Кризис – это явление, которое не подчиняется каким-либо прогнозам, поскольку невозможно оценить его глубину и то, когда мы сможем из него выйти, когда он придет и когда будет вторая волна. Но мы должны быть готовы ко всем четырем сценариям», – заявил он. По его словам, Армения входит в 2010 год подготовленной – с наличным остатком в 80 млрд. драмов, помимо этого есть стабилизационный фонд в 54 млрд. драмов, а также республика получила дополнительную финансовую помощь от ЕС в размере 100 млн. долларов. «Это достаточно серьезные запасы, чтобы в 2010 году мы смогли обеспечить макроэкономическую стабильность, помимо этого в 2010 году мы готовы противостоять новым вызовам», – заверил он.
Более этого, по словам премьер-министра, макроэкономическая политика правительства страны высоко оценивается международными структурами, в силу чего Армения, в случае необходимости, сможет получить дополнительное содействие от организаций-доноров, поскольку является платежеспособной страной.