Վերին Լարս անցակետի բացումը թույլ կտա Հայաստանին վերականգնել ավտոմոբիլային փոխադրումների տեսակարար կշիռը, գտնում է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Եթե Վերին Լարսը հանձնվի շահագործման 2010թ. գարնանը, ապա մեքենաներով ապրանքների տեղափոխման տեսակարար կշիռը նորից կվերականգնվի,եւ դա, բնականաբար, կստեղծի ավելի բարենպաստ պայմաններ մեր տնտեսավարող սուբյեկտների համար»,-ասել է նա: Ըստ նրա, Հայաստանի կառավարությունը ուշադիր հետեւում է Ռուսաստանի ու Վրաստանի միջեւ բանակցային գործընթացին եւ նշում է առկա դրական դինամիկան:
Ինչպես ասել է վարչապետը, «ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Շ.Շայդուլինի հետ ամփոփվել են երկաթգծի 2009 թվականի աշխատանքները եւ արձանագրվել է, որ երկաթգծով իրականացված ապրանքաշրջանառությունը 18 տոկոսով աճել է 2008 թվականի համեմատ: «Սա, իհարկե, հետաքրքիր ցուցանիշ է, եթե հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ ընդհանուր ապրանքնաշրջանառության ծավալները նվազել են: Ե՛վ արտահանումը, ե’ւ ներմուծումը 2009 թվականի ընթացքում նվազել են, բայց երկաթգծով իրականացվող ապրանքների շրջանառության ծավալները աճել են»,-ասել է նա:
Այս առնչությամբ Տ.Սարգսյանը նշել է, որ երկաթուղային բեռնափոխադրումների աճը կապված է նաեւ 2009-ին հանքահումքային ոլորտում գրանցված աճի հետ:

Открытие контрольно-пропускного пункта “Верхний Ларс – Казбеги” позволит восстановить удельный вес автомобильных перевозок в общем объеме перевозок, считает премьер-министр Армении Тигран Саркисян. «Если Верхний Ларс будет открыт весной 2010 года, то удельный вес автомобильных грузоперевозок будет восстановлен, и это создаст более благоприятные условия для наших хозяйствующих субъектов», – сказал он. По его словам, правительство Армении внимательно следить за процессом переговоров между Россией и Грузией и отмечает положительную динамику.
Как сообщил глава правительства, на встрече с генеральным директором ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Шевкетом Шайдуллиным 24 декабря были подведены итоги компании, и глава ЮКЖД сообщил, что в условиях кризиса объем грузоперевозок на железной дороге возрос на 15% по сравнению с 2008 годом, что обусловлено также тем, что закрыт КПП «Верхний Ларс». «Это очень хороший показатель, если учитывать, что показатель общего товарооборота в 2009 году зафиксировал спад как по линии экспорта, так и по линии импорта», – сказал он.
В связи с этим Тигран Саркисян отметил, что увеличение грузоперевозок по железной дороге в течение 2009 года было также обусловлено ростом объемов сырья горно-рудной промышленности.