Երիտասարդ ընտանիքներին մատչելի բնակարաններով ապահովելու պետական ծրագրի իրականացումը մեր օրակարգային կարեւորագույն խնդիրներից է, եւ ուզում եմ ձեզ զեկուցել, որ երեկ նախարարական կոմիտեի նիստում հավանության է արժանացել հայեցակարգը, որը մշակվել է ՀՀ ֆինանսների նախարարության եւ Կենտրոնական բանկի համատեղ ջանքերով, եւ 2010-ի առաջին եռամսյակից կաշխատի մի նոր հիմնադրամ, որը հիփոթեքային էժան եւ հասանելի, երկարաժամկետ վարկեր երիտասարդ ընտանիքներին: Այդ մասին Երեւանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Ըստ վարչապետի, այս պահի դրությամբ կանոնադրական կապիտալը, որը մենք ծրագրավորել ենք, կազմում է 3 մլրդ դրամ եւ ենթադրվում է, որ մինչեւ 15 տարով կարող ենք տրամադրել հիփոթեքային վարկեր 16 մլն դրամի շրջանականերում երիտասարդ ընտանիքներին: Հայեցակարգը ՀՀ կառավարության մոտակա նիստերում կհաստատվի, եւ հուսով ենք, որ առաջին եռամսյակում աշխատանքները այդ հիմնադրամը կծավալի: Երկրորդ ուղղությունը այն հիմնադրամն է, որը ստեղծվեց 2009-ին` 12 մլրդ դրամ կապիտալով: «Այս պահի դրությամբ ունենք 1 մլրդ 600 մլն-ի տրամադրված հիփոթեքային վարկեր, եւ մինչեւ տարվա վերջ այս ցուցանիշը կավելանա, եւ 2010 թվականին հիփոթեքային հիմնադրամը լայնածավալ հիփոթեքային վարկեր է տրամադրելու, այդ թվում նաեւ երիտասարդ ընտանիքներին: Այնպես որ հուսով ենք, որ 2010-ին մեր երիտասարդ ընտանիքները կօգտվեն այս հնարավորությունից, մանավանդ որ սա այն կարեւոր պարտավորությունն է, որ մենք ստանձնել ենք, որը նշված է նաեւ ՀՀ նախագահի նախընտրական ծրագրում»,-ասել է Տ.Սարգսյանը:
«Ազգային հիփոթեքային ընկերություն» ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունը գրանցվել եւ արտոնագիր է ստացել ՀՀ ԿԲ 2009թ. հւնիսի 16-ի որոշմամբ: Այս ընկերության հիմնական նպատակը հիփոթեքային շուկայի զարգացումն է Հայաստանում, ինչպես նաեւ հասանելի հիփոթեքային վարկերի մատչելիության ապահովումը բնակչության համար:

25 Декабрь 2009 - 15:09 AMT
Обеспечение жильем молодых семей является первоочередной задачей правительства Армении, в силу чего 24 декабря 2009 года на заседании министерского комитета была одобрена концепция, подготовленная совместными усилиями Министерства финансов и Центрального банка Армении, сообщил журналистам на пресс-конференции в Ереване премьер-министр Армении Тигран Саркисян. «В первом квартале 2010 заработает новый фонд, который обеспечит доступные ипотечные долгосрочные кредиты для молодых семей», – сказал он.
По словам главы правительства, уставной капитал нового фонда запланирован в размере 3 млрд. драм, а кредиты молодым семьям будут выдаваться на срок до 15 лет, в пределах 16 млн. драмов. «Концепция будет утверждена на ближайших заседаниях правительства и надеюсь, что в первом квартале 2010 года этот фонд начнет действовать», – добавил он.
Тигран Саркисян также напомнил, что свою деятельность по предоставлению ипотечных кредитов в 2010 году продолжит созданная в 2009 году УКО «Национальная ипотечная компания», уставной капитал которой составляет 12 млрд. драмов. «На сегодняшний день уже выдано ипотечных кредитов на сумму в 1.6 млрд. драмов, и до конца года этот показатель возрастет, в 2010 году компания будет также осуществлять широкомасштабное кредитование, в том числе и молодых семей, которые, надеюсь, воспользуются этими возможностями», – добавил он.
Универсальная кредитная организация «Национальная ипотечная компания» была зарегистрирована и получила лицензию по решению совета Центробанка Армении 16 июня 2009 года. Основной целью данной Компании является развитие ипотечного рынка Армении, а также обеспечение доступности получения ипотечных кредитов посредством комбанков для населения.