25 Դեկտեմբեր 2009 - 16:20 AMT
Հայաստանը դիմել է ռուսական կողմին` խնդրելով 100 մլն դոլար հավելյալ միջոց տրամադրել, որն ամբողջությամբ կուղղվի ադամանդամշակման ոլորտի զարգացմանը, Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Մենք դիմել ենք մեր ռուս գործընկերներին` խնդրելով Հայաստանին տրամադրել 100 մլն դոլար: Այդ միջոցները ամբողջությամբ տրամադրվելու են ադամանդների մշակման ոլորտի զարգացմանը», – ասել է նա:
Ինչպես նշել է վարչապետը, բանակցություններ են վարվում ռուսական ԱԼՌՈՍԱ ընկերության հետ, եւ դրական արդյունքների հասնելու դեպքում այն հնարավորություն կտա ստեղծելու անհրաժեշտ պայմաններ այս ոլորտի զարգացման համար, ինչպես նաեւ ռուսական հումքով ապահովել հայկական ընկերությունները: Նա նաեւ ավելացրել է, որ վարկի հիմնական ծանրությունը դրվելու է մասնավոր սեկտորի վրա, որի ներկայացուցիչները մասնակցում են վարկի տրամադրման բանակցություններին:
Տիգրան Սարգսյանը հայտնել է, որ Ռուսաստանի տված 500 մլն դոլարից կամ 185 մլրդ դրամից աղետի գոտու շինարարական աշխատանքներին է ուղղվել 45 մլրդ դրամ, իսկ 90 մլրդ դրամ ուղղվել է փոքր եւ միջին բիզնեսի, արտահանման եւ զբոսաշրջության խթանման վարկավորմանը, 54 մլրդ դրամ էլ պահվում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կայունացման ֆոնդում:

Армения обратилась к российской стороне с просьбой о предоставлении дополнительных средств в размере 100 млн. долларов, которые полностью будут направлены на развитие алмазообрабатывающей сферы, сообщил журналистам в Ереване премьер-министр Армении Тигран Саркисян. «Мы обратились к российским коллегам с просьбой выделить Армении 100 млн. долларов. Эти средства будут полностью направлены на развитие сферу по переработке алмазов», – сказал он.
Как отметил глава правительства, переговоры ведутся с российской компанией «АЛРОСА», и в случае, если будет достигнут положительный результат, то это позволит создать необходимые условия для развития этой сферы, а также обеспечить российским сырьем армянские компании. При этом он добавил, что основная нагрузка по кредиту ляжет на частный сектор, представители которого участвуют в переговорах по привлечению кредита.
Тигран Саркисян сообщил, что из российского кредита в 500 млн. долларов или 185 млрд. драмов. на строительные работы в зоне бедствия уже направлено 45 млрд. драмов, 90 млрд. направлено на кредитование малого и среднего бизнеса, стимулирование экспорта и туризма, а 54 млрд. находятся в стабилизационном фонде Центрального банка Армении.
Премьер-министр также отметил, что других кредитов от России правительство Армении привлекать не планирует.