20092. դեկտեմբերի 28-ին Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանն ու Մայքրոսոֆթ ընկերության հայաստանյան ներկայացուցչությունը «Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն» հիմնելու վերաբերյալ հուշագիր ստորագրեցին, հաղորդում է Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարության մամլո ծառայությունը: Կենտրոնի ստեղծման մասին համաձայնագիրը ստորագրեցին ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, ՀՊՃՀ ռեկտոր Ոստանիկ Մարուխյանը, Մայքրոսոֆթ Ար Էյ տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը եւ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բ.Ենգիբարյանը:
Մայքրոսոֆթ նման ինովացիոն կենտրոնններն աշխատում են աշխարհի 40 երկրներում, իսկ Հայաստանում ստեղծվելիք կենտրոնը կդառնա առաջինը Հարավային Կովկասում: «Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնն» իր գործունեությունը կսկսի 2010-ի կեսերին եւ կզբաղվի ինչպես դասախոսական գործունեությամբ, այնպես էլ հետազոտական աշխատանքով:

28 Декабрь 2009 - 12:24 AMT
Государственный инженерный институт Армении и армянское представительство компании Microsoft подписали меморандум о создании инновационного центра, сообщает пресс-служба Министерства экономики Армении. Соглашение о создании центра подписали министр экономики Армении Нерсес Ерицян, руководитель армянского представительства Microsoft Григор Барсегян и ректор АГИУ Востаник Марухян.
Подобные инновационные центры Microsoft работают в 40 странах, а центр, создаваемый в Армении, станет первым на Южном Кавказе. Инновационный центр Microsoft начнет свою деятельность в середине 2010 года и будет заниматься как преподавательской деятельностью, так и исследовательскими работами.