Այս տարի Հայաստանը լուրջ ճգնաժամ ապրեց, եւ 2012-ին երկրի տնտեսությունը կվերադառնա 2008թ. մակարդակին: Civilitas հիմնադրամի ամենամյա «Հայաստան 2009` խոստում եւ իրականություն» զեկույցի շնորհանդեսի ժամանակ տեղի ունեցած բաց քննարկումների ժամանակ այդ մասին հայտնեց Հայաստանի ֆինանսների նախկին նախարար Լեւոն Բարխուդարյանը: Ընդ որում, նա խուսափեց ՀՀ կառավարության հասցեին մեղադրանքներից, սակայն նշեց, որ ծանր ճգնաժամի պատճառներից մեկն այն էր, որ կառավարությունն ուշ արձագանքեց, եւ հատկացված վարկերը մուտք գործեցին միայն տարվա երկրորդ կեսին: «Ճգնաժամը բացահայտեց Հայաստանի բոլոր թույլ կողմերը եւ արդեն ակնհայտ է, որ երկիրը կախում ունի ներկրումից»,- նշեց Բարխուդարյանը:
Անդրադառնալով պետբյուջեի հետ կապված հարցերին` Բարխուդարյանն ասաց, որ 2012-ին Հայաստանի պետբյուջեն լավագույն դեպքում կկազմի 2 տրիլիոն դրամ, իսկ վատագույն դեպքում` 1 տրիլիոն 400 միլիարդ, որոնցից 68% կօգտագործվի սոցիալական ծախսերի համար:

В этом году Армения пережила серьезный кризис и в 2012 году экономика страны вернется к уровню 2008 года. Об этом в ходе открытых обсуждений во время презентации ежегодного доклада фондa Civilitas “Армения 2009: обещания и реальность” заявил экс-министр финансов Армении Левон Бархударян. При этом он избежал обвинений в адрес правительства РА, но отметил, что одной из причин тяжелого кризиса стало то, что правительство среагировало поздно, и выделенные кредиты поступили лишь во второй половине года. «Кризис открыл все слабые стороны Армении, и уже ясно видно, что страна зависит от импорта», – отметил Бархударян.
Касаясь вопросов, связанных с госбюджетом, Бархударян сказал, что в 2012 госбюджет Армении в лучшем случае составит 2 триллиона драмов, а в худшем 1 триллион 400 миллиардов, из которых 68% придутся на социальные затраты.