«2009 թ. Հայաստանի պետբյուջեի ծախսերը գերազանցել են 900 մլրդ դրամը, ինչը 100մլրդ դրամով ավելի է, քան 2008 թ», – Երեւանում տեղի ունեցած հաշվետու մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Ֆինանսների նախարարը միաժամանակ ավելացրել է, որ ճգնաժամի պայմաններում դրան հասնելն այնքան էլ հեշտ չէր եւ պահանջվում էր մեծ ուժեր, սակայն 2009 թ. ընթացքում հաջողվել է կատարել բոլոր պարտավորությունները ողջ հզորությամբ, այդ թվում նաեւ սոցիալական: «Ընդհանուր առմամբ, տարվա ընթացքում իրավիճակը լարված էր, բայց մենք կարողացանք կատարել բոլոր սոցիալական պարտավորությունները, պարտքեր չկուտակեցինք եւ հիմա էլ շարունակում ենք կատարել բյուջեով սահմանված բոլոր ծախսերը», – վստահեցրել է նա:
Տիգրան Դավթյանը հաղորդեց նաեւ, որ 2009 թ. բուջե մուտք է գործել 520 մլրդ դրամ հարկային մուծումներ, որը 2008 թ. մակարդակից քիչ է, սակայն ավելի է 2007 թ. մակարդակից:

“Расходы госбюджета Армении в 2009 году превысят 900 млрд. драмов, что на 100 млрд. драмов больше, чем в 2008 году”, – заявил журналистам министр финансов Армении Тигран Давтян в Ереване, подводя итоги текущего года.
При этом глава Минфина добавил, что в условиях кризиса добиться этого было нелегко, и потребовались дополнительные усилия, однако в течение 2009 года удалось выполнить все обязательства, в том числе и социальные, в полном объеме. «В целом ситуация в течение года была напряженной, но нам удалось выполнить все социальные обязательства, не накопить долгов и сейчас все еще продолжаем выполнять все расходы, предусмотренные бюджетом», – заверил он.
Тигран Давтян также сообщил, что в 2009 году в бюджет поступило 520 млрд. драмов налоговых выплат, что меньше уровня 2008 года, но больше уровня 2007 года.