Հայաստանի Ծաղկաձոր հանգստյան գոտում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրավիրել է խորհրդակցություն` նվիրված երկրում իրականացվող տարածքային կառավարման քաղաքականությանը, մայրաքաղաքի եւ հանրապետության մարզերի սոցիալ-տնտեսական զարգացման 2009թ. արձանագրված արդյուքների ամփոփմանը, ինչպես նաեւ 2010-ին ծրագրված անելիքներին: Այդ մասին հաղորդում է պետության նախագահի մամլո ծառայությունը:
Նախագահի հրավերով խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը, Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը եւ մարզպետները:
Նշելով որ 2010թ-ըմերերկրիհամարլինելու էկարեւորնշանակությունունեցող տնտեսականվերականգնման տարի` Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ դրված խնդիրների արդյունավետ լուծումը պայմանավորված է լինելու նաեւ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների պատասխանատու աշխատանքով: Երեւանի քաղաքապետը եւ մարզպետները նախագահ Սարգսյանին զեկուցել են նախորդ տարվա սոցիալ-տնտեսական զարգացման ամփոփ արդյունքների, մարզային ու համայնքային նշանակության առաջնահերթ խնդիրների եւ դրանց լուծման ուղղությամբ ծրագրավորված աշխատանքների մասին:
Խորհրդակցության ընթացքումքննարկվել են տարածքային կառավարման բարեփոխումներին, համայնքային եկամուտների հավաքագրմանը եւ տեղական հարկերի ու տուրքերի ոլորտում նախատեսվող փոփոխություններին, ինչպես նաեւ մարզային տնտեսության ոլորտում արձանագրված միտումներին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Անդրադարձ է կատարվել մայրաքաղաքում եւ հանրապետության մարզերում առաջնահերթ լուծում պահանջող բազմաթիվ խնդիրների: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է քաղաքացիների ու նրանց խնդիրների նկատմամբ տարածքային կառավարման մարմինների առավել ուշադիր վերաբերմունքի անհրաժեշտությունը եւ հանձնարարել ակտիվացնել քաղաքացի-տարածքային կառավարման մարմիններ կապը: Քննարկված հարցերիվերաբերյալ Հանրապետության նախագահի կողմից տրվելեն համապատասխան հանձնարարություններ:
Հայաստանի տարածքային կառավարման քաղաքականության իրականացման համար պատասխանատվություն է կրում Հայաստանի Տարածքային կառավարման նախարարությունը, որը գործադիր իշխանության հանրապետական մարմինն է: Այն մշակում եւ իրականացնում էՀայաստանի կառավարության քաղաքականությունը օրենքով, այլ իրավական ակտերով ու Նախարարության կանոնադրությամբ իր իրավասությանը հատկացված ոլորտներում:

В армянском курортном городе Цахкадзоре состоялось совещание, посвященное проводимой в республике политике территориального управления, подведению итогов социально-экономического развития, отмеченного в 2009 году, а также планам на 2010 г. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
По приглашению президента Армении Сержа Саргсяна, в совещании приняли участие вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворкян, мэр города Еревана Гагик Бегларян и руководители областей.
Отметив, что 2010 год будет очень важным годом для восстановления экономики Армении, глава государства подчеркнул, что эффективное решение данных задач будет обусловлено также ответственной работой территориальных органов управления и органов местного самоуправления. Мэр города и руководители областей представили президенту результаты социально-экономического развития столицы и областей Армении, а также имеющие большое значение для областей и общин страны главные задачи и запланированные методы их решения.
Как отмечается в сообщении, в ходе совещания обсуждались также вопросы реформирования территориального управления, собираемости доходов общин и предстоящие изменения в сфере местных налогов и пошлин, а также широкий спектр вопросов, касающихся отмеченных тенденций в экономике областей. Участники совещания коснулись многочисленных проблем, требующих первостепенного решения как в столице, так и в областях республики.
Серж Саргсян отметил необходимость повышения внимания к проблемам граждан со стороны органов территориального управления и поручил активизировать взаимосвязь граждане- органы территориального управления. Главой государства были даны соответствующие поручения, касающиеся обсужденных вопросов.
За реализацию политики территориального управления Армении несет ответственность
Министерство территориального управления Армении, которое является республиканским органом исполнительной власти. Оно разрабатывает и осуществляет политику правительства Армении в сферах, отнесенным к его компетенции законом, другими правовыми актами и уставом Министерства.