Ռուսաստանի արտգործնախարարի այցը Հայաստան հենց այն օրերին, երբ Մոսկվան պատրաստվում է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այցին, խորհրդանշական նշանակություն ունի: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության Ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
«Սերգեյ Լավրովի այցով պաշտոնական Մոսկվան ցանկանում է ցույց տալ Երեւանին, որ քննարկելով հարցերն Անկարայի հետ, ռուսական կողմը խորհրդակցում է Հայաստանի հետ: Այդ տեսակետից ՌԴ ԱԳ նախարարի առաջիկա այցը պատահականություն չէ»,- ասաց արեւելագետը` ավելացնելով, որ Ռուսաստանը ձգտում է ամրապնդել իր դիրքերը Հարավային Կովկասում:
Հունվարի 13-ին Սերգեյ Լավրովը կժամանի Երեւան: Այցի շրջանակներում ծրագրված են նրա հանդիպումները Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ու ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ: Դրանից մեկ օր առաջ Մոսկվա կժամանի Թուրքիայի վարչապետը: Ինչպես հաղորդում են թուրքական լրատվամիջոցները, Մոսկվայում կայանալիք բանակցությունների ժամանակ ծրագրվում է կարծիքների փոխանակություն տարածաշրջանային հարցերի ու տնտեսական խնդիրների վերաբերյալ:
Մոսկվայում բանակցությունների ժամանակ անդրադարձ կկատարվի նաեւ քաղաքական հարցերին, այդ թվում` ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը եւ Թուրքիայի ու Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումը:

11 Январь 2010 - 11:39 AMT
Визит министра иностранных дел России в Армению именно в те дни, когда Москва готовится к визиту премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, имеет символичное значение. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил директор Института востоковедения НАН РА, профессор Рубен Сафрастян.
«Визитом Сергея Лаврова официальная Москва желает показать Еревану, что обсуждая вопросы с Анкарой, российская сторона консультируется с Арменией. С этой точки зрения, предстоящий визит главы МИД РФ не случайность»,- сказал востоковед, добавив, что Россия стремится укрепить свои позиции на Южном Кавказе.
13 января Сергей Лавров прибудет в Ереван. В рамках визита запланированы его встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном и главой МИД РА Эдвардом Налбандяном. Днем раньше в Москву прибудет турецкий премьер. Как передают турецкие СМИ, на переговорах в Москве планируется обмен мнениями по региональным вопросам и экономическим проблемам. На переговорах в Москве будут затронуты и политические вопросы, в том числе карабахское урегулирование и нормализация отношений между Турцией и Арменией.