Ռուսաստանի արտգործնախարարի այցը Հայաստան հենց այն օրերին, երբ Մոսկվան պատրաստվում է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այցին, խորհրդանշական նշանակություն ունի: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության Ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
«Սերգեյ Լավրովի այցով պաշտոնական Մոսկվան ցանկանում է ցույց տալ Երեւանին, որ քննարկելով հարցերն Անկարայի հետ, ռուսական կողմը խորհրդակցում է Հայաստանի հետ: Այդ տեսակետից ՌԴ ԱԳ նախարարի առաջիկա այցը պատահականություն չէ»,- ասաց արեւելագետը` ավելացնելով, որ Ռուսաստանը ձգտում է ամրապնդել իր դիրքերը Հարավային Կովկասում:
Հունվարի 13-ին Սերգեյ Լավրովը կժամանի Երեւան: Այցի շրջանակներում ծրագրված են նրա հանդիպումները Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ու ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ: Դրանից մեկ օր առաջ Մոսկվա կժամանի Թուրքիայի վարչապետը: Ինչպես հաղորդում են թուրքական լրատվամիջոցները, Մոսկվայում կայանալիք բանակցությունների ժամանակ ծրագրվում է կարծիքների փոխանակություն տարածաշրջանային հարցերի ու տնտեսական խնդիրների վերաբերյալ:
Մոսկվայում բանակցությունների ժամանակ անդրադարձ կկատարվի նաեւ քաղաքական հարցերին, այդ թվում` ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը եւ Թուրքիայի ու Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումը:

11 January 2010 - 11:39 AMT
The visitof the Russian ForeignMinistertoArmeniaduringdays when Moscow is preparing for the visit of Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, has a symbolicmeaning, Ruben Safrastyan , Professor and director ofRA NASInstitute of Oriental StudiestoldPanARMENIAN.Net.
" official Moscow demonstrates that Russia consults with Armeniawhen it isdiscussing issues with Ankara.In this regard, the forthcoming visit ofthe RussianForeign MinisterSergei Lavrovis not an accidental," thescientistsaid, adding that Russia seeks to strengthen its position in the South Caucasus.
OnJanuary 13, Sergei Lavrov will arrive in Yerevan.Themeetingswith Armenian President Serzh Sargsyan and Foreign Minister Edward Nalbandianare scheduled.The Turkish Prime Ministerwillarrivein Moscowon January 12.According to Turkish media reports,political,regional,economic issues,including the Karabakh conflict andArmenian-Turkishrelationsnormalization will be discussed duringthe talks in Moscow.