«Իմ ծանոթությունը Գեորգի Գարանյանի հետ տեղի ունեցավ 1960-ականներին Կոմպոզիտորների միությունում, որտեղ նա հիանալի համերգ տվեց Ստեփան Շաքարյանի հետ: Այն ժամանակ նա ինձ վրա փայլուն սաքսոֆոնահարի տպավորություն թողեց: Հետագայում մենք ավելի հազվադեպ ենք հանդիպել, սակայն յուրաքանչյուր հանդիպում Գեորգի Գարանյանի հետ տոն էր»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել հայտնի ջազ-դաշնակահար Լեւոն Մալխասյանը:
«Մենք հանդիպել ենք նրա հետ Իսրայելում տեղի ունեցած փառատոնին, նաեւ Սոչիում, ուր նա ժամանել էր Կրասնոդարի բիգ-բենդի հետ, որը նա ղեկավարում էր: Սակայն ես եւս մեկ հանդիպում եմ հիշում: Մեզ հրավիրեցին Յուգորսկ քաղաքում ընթացող փառատոնի փակմանը: Գեորգի Գարանյանը ժյուրիի կազմում էր եւ երբ մենք բեմ դուրս եկանք, նա դուրս եկավ մեզ մոտ եւ հայտարարեց. «Ես առաջին անգամ կնվագակցեմ իմ հայրենակիցներին»: Նա վերցրեց սաքսոֆոնն ու մի քանի ջազային պիեսներ նվագեց մեզ հետ»,-պատմում է Լեւոն Մալխասյանը:
«Մեր վերջին հանդիպումը տեղի ունեցավ արդեն Երեւանում, հայկական ջազի 70-ամյակին նվիրված համերգաշարի շրջանակներում: Ես, որպես «Հայկական ջազ-70« հոբելյանական տարվա կազմկոմիտեի նախագահ հրավիրեցի Երեւան Գեորգի Գարանյանին եւ Ալեքսանդր Զաքարյանին: Նրանք մեծ համերգ տվեցին Երեւանի ֆիլհարմոնիայի Արամ Խաչատուրյանի անվան մեծ համերգասրահում: Դրանից հետո նա երկու օր ջեմ-սեյշն նվագեց հայ երաժիշտների հետ «Մալխաս» ակումբում: Եվ դա ոչ միայն համերգ էր, այլ նաեւ գերազանց վարպետության դաս հայ ջազմենների համար: Նրա ժառանգության մասին ջազում դժվար է խոսել, սակայն նա միանշանակ ռուսական ջազի առաջատարն էր եւ չդավաճանեց իր երաժշտական ուղղվածությանը»,-ասել է Մալխասյանը:

12 Январь 2010 - 14:18 AMT
“Мое знакомство с Георгием Арамовичем состоялось в 1960-х гг., в Союзе композиторов, где у него был великолепный концерт со Степаном Шакаряном. Тогда у меня сложилось о нем мнение как о блестящем саксофонисте. Дальше мы встречались реже, но каждая встреча с ним становилась праздником”,- рассказал корреспонденту PanARMENIAN.Net известный джазовый пианист Левон Малхасян.
“Мы встречались с ним на фестивале в Израиле, а также в Сочи, куда он приехал с Краснодарским биг-бендом, которым руководил. Однако я вспоминаю еще одну встречу. Нас пригласили на закрытие фестиваля в городе Югорске. Георгий Гаранян был в составе жюри этого фестиваля, и когда мы вышли на сцену, он вышел к нам и объявил: “Я впервые буду играть со своими соотечественниками”, взял саксофон и сыграл с нами несколько джазовых пьес”,- продолжал Левон Малхасян.
“Наша последняя встреча произошла уже в Ереване, в рамках концертов, посвященных 70-летию армянского джаза. Я, как председатель Оргкомитета по проведению юбилейного года “Армянский джаз 70”, пригласил Георгия Гараняна и Александра Закаряна в Ереван. Они сыграли большой концерт в Большом зале ереванской филармонии имени Арама Хачатуряна. После этого он два дня играл джем-сейшн с армянскими музыкантами в клубе “Малхас”. И это был не только концерт, но и отличный мастер-класс для наших джазменов. О его наследии в джазе трудно говорить, однако он однозначно был лидером российского джаза и не изменил своему музыкальному направлению ”,- подчеркнул Малхасян.