12 Հունվար 2010 - 15:59 AMT
MONEYVAL. Հայաստանն առաջխաղացման է հասել փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարում
Եվրոպայի Խորհրդի փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի գծով փորձագետների կոմիտեն`MONEYVAL-ը հունվարի 11-ին զեկույց է հրապարակել Հայաստանի գծով, ասվում է MONEYVAL-ի պաշտոնական կայքէջում: Զեկույցը նախապատրաստել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) MONEYVAL-ի կոմիտեի հետ համագործակցության շրջանակներում եւ ընդունվել է Կոմիտեի 30-րդ ընդլայնված նիստում (Ստրասբուրգ, 2009թ. սեպտեմբերի 21-24-ին):
Զեկույցում վերլուծվում է փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարում երկրի կողմից միջազգային եւ եվրոպական չափանիշների կատարումը, գնահատվում է համապատասխանությունը Ֆինանսական չարաշահումների դեմ պայքարի խմբի «40+9» խորհուրդներին եւ առաջարկվում է հետագա գործողությունների պլանը:
Ինչպես ասվում է զեկույցում, համեմատաբար սեղմ ժամկետում Հայաստանը զգալի առաջընթաց է գրանցել փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարում: Մասնավորապես, այդ գծով 2005թ. ընդունված առաջին օրենքը փոխարինվեց առավել համալիր օրենքով: Սակայն նոր օրենքը պահանջում է արդյունավետ կատարում, հատկապես որոշակի ոչ ֆինանսական ձեռնարկությունների եւ մասնագիտությունների կողմից:
Ֆինանսական մոնիտորինգի կենտրոնը, որը Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կառույցի մի մաս է կազմում եւ կատարում է ֆինանսական հետախուզության գործառույթները, իրավասու է եւ ակտիվ իր աշխատանքում, սակայն նրա հաստքիների մի մասը թափուր է:
Հայաստանի քրեական օրենսգրքի փողերի լվացման հետ կապված դրույթները հիմնականում ռացիոնալ են եւ հաշվի են առնում Ֆինանսական չարաշահումների դեմ պայքարի խմբի չափանիշները, սակայն Հայաստանի օրենսդրությունը քրեական պատասխանատվություն չի նախատեսում իրավաբանական անձանց համար:
Ահաբեկչության ֆինանսավորմանը վերաբերող քրեական օրենսդրության դրույթները հիմնականում համապատասխանում են միջազգային չափանիշներին, սակայն հետագա լրամշակման կարիք ունեն: Հայաստանը նաեւ պետք է վերանայի ակտիվների սառեցման գործող մեխանիզմները:
Վերջին մի քանի տարում զգալի բաերլավում է նկատվում ազգային համակարգում եւ ֆինանսական հանցագործությունների դեմ պայքարող ազգային մարմնի հետ համագործակցության առումով:
Զեկույցում նշվում է նաեւ, որ MONEYVAL-ը կհետեւի իր խորհուրդների կատարմանը միջանկյալ զեկույցների ներկայացմամբ, որի շրջանակներում մասնակից պետությունները պետք է իրազեկեն կոմիտեին այն միջոցառումների մասին, որոնք ենթակա են կատարման, փոխադարձաբար գնահատելու համար այն ընդունումից մեկ տարի անց:–ԿԱ–

The 3rd round evaluation report on Armenia, as adopted at MONEYVAL’s 30th Plenary meeting (21-24 September 2009), is now available for consultation, the committee’s official Web site reports.
The report was prepared by the International Monetary Fund under co-operation agreements between IMF and MONEYVAL. The committee was additionally responsible for evaluation of compliance with the European Union directives, which are part of MONEYVAL’s specific mandate.
The document provides a summary of the AML/CFT measures in place in Armenia and of the level of compliance with the Financial Action Task Force (FATF) 40+9 Recommendations, and contains recommendations on how the AML/CFT system could be strengthened.
The Financial Intelligence Unit – the Financial Monitoring Center (FMC), established within the Central Bank of Armenia – is a young though very knowledgeable and active FIU, says the report.
The authors of the document find that Armenia has made considerable improvements in its AML/CFT framework in a relatively short timeframe, particularly by replacing a first AML/CFT law, enacted in 2005, with a more comprehensive law, which was passed in 2008. The new law needs to be implemented effectively, especially by DNFBPs.
According to the report, The Financial Intelligence Unit – the Financial Monitoring Center (FMC), established within the Central Bank of Armenia – is a young though very knowledgeable and active FIU.
The authors further note that the Armenian AML/CFT preventive measures for financial institutions operating in the financial system are comprehensive and provide for risk-based elements, and relatively close to the FATF Recommendations.
The money laundering offence is criminalized broadly in line with the international standards.
A range of technical deficiencies have been identified with respect to the terrorism offense.
With regard to seizure and confiscation framework, MANIVAL experts find that it needs to be further strengthened, in particular with respect to the predicate offenses.
MANIVAL will follow state parties’ compliance recommendations via interim reports to be submitted a year after issuing the recommendations.