Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանի որոշման համաձայն, դադարեցվել է «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ -ի թիվ 84 մասնաճյուղի գործունեությունը, հաղորդում է ՀՀ ԿԲ մամլո ծառայությունը:
ՀՀ ԿԲ խորհրդի որոշմամբ «ԻԴՐԱՄ» ՓԲԸ-ին տրամադրվել է դրամական փոխանցումներ իրականացնող կազմակերպության արտոնագիր:
«ՎՏԲ-Հայաստան բանկը հիմնադրվել է 1923 թվականին` խնայողությունների ներգրավման եւ բնակչության լայն շերտերին սպառողական վարկերի տրամադրման նպատակով: Մինչեւ 1993 թվականը բանկը մտնում էր ԽՍՀՄ Պետական Խնայողական Բանկի կազմի մեջ, այնուհետեւ սկսեց գործել որպես Հայաստանի մասնագիտացված Խնայողական բանկ:
2006 թվականի հունիսի 20-ին “Հայխնայբանկը” վերանվանվել է “ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի”:
2007թ. հուլիսի 25-ին ՎՏԲ-ն “Mika Armenia Trading” LTD կազմակերպությունից ձեռք բերեց 30% հանած մեկ բաժնետոմս եւ դարձավ իր դուստր բանկի` «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ 100% բաժնետոմսերի փաթեթի միանձնյա բաժնետեր:
Fittch Rating միջազգային վարկանիշային կազմակերպությունը 2006թ. Հոկտեմբերին ՎՏԲ-Հայաստան բանկին շնորհել է BB վարկանիշ «Կայուն» կանխատեսմամբ, 2007թ. Հոկտեմբերի 26-ին Fitch Rating-ը ՎՏԲ-Հայաստան բանկին շնորհել է BB «Positive» վարկանիշ, իսկ 2008թ. հուլիսի 9-ին բանկին շնորհել է BB+ «Stable» վարկանիշ :
Բանկը Visa International միջազգային վճարա-հաշվարկային քարտային համակարգի լիիրավ անդամ է:
Բանկն ունի 78 մասնաճյուղ, որոնցից 31-ը Երեւանում, մնացածը` Հայաստանի բոլոր մարզերում:
«ԻԴՐԱՄ» մշակվել եւ հիմնադրվել է 2003 թ.: Այն էլեկտրոնային համակարգ է, որը հնարավորություն է տալիս փոխանցումներ իրականացնել ինտերնետային միջավայրում: Այս համակարգը ինտերնետային կապից օգտվողներին հնարավորություն է տալիս տարատեսակ ծառայությունների համար օն-լայն փոխանցումներ կատարել:

By the decision of the Central Bank of Armenia’s (CBA) chairman Arthur Javadyan activities of branch N 84 of VTB Bank (Armenia) are discontinued, press office of CBA reported. The CBA Board granted a license to implement remittances to EDram Ltd.
VTB Bank (Armenia) (formerly Haykhnaybank) was established in 1923 to attract savings and provide consumer credit to the population. In September 2001 the government of Armenia made a decision to privatize the state-owned “Haykhnaybank” (Armenian Savings Bank) through its direct sale to the consortium of ARCH Limited/The Bahamas and Mika Armenia Trading. In early 2003 the entire shareholding of the company went to Mika Armenia Trading. In March, 2004, 70 per cent of the Haykhnaybank’s stake were acquired by Russia’s Vneshtorgbank. On 20 June, 2006 Haykhnaybank was renamed to “VTB-Armenia Bank”. On July 25, 2007 VTB acquired 30 per cent minus 1 share in Mika Armenia Trading and became the sole owner of 100 per cent of stakes in its subsidiary bank, VTB Bank (Armenia) JSC.
The Bank is a full member of Visa International.
EDram was elaborated and introduced in 2003 with the aim to provide a convenient tool for electronic commerce in Armenia. EDram is an electronic system enabling to make on-line payments in units, equivalent to the Armenian dram for various services, products and make money transfers.