Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանի որոշման համաձայն, դադարեցվել է «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ -ի թիվ 84 մասնաճյուղի գործունեությունը, հաղորդում է ՀՀ ԿԲ մամլո ծառայությունը:
ՀՀ ԿԲ խորհրդի որոշմամբ «ԻԴՐԱՄ» ՓԲԸ-ին տրամադրվել է դրամական փոխանցումներ իրականացնող կազմակերպության արտոնագիր:
«ՎՏԲ-Հայաստան բանկը հիմնադրվել է 1923 թվականին` խնայողությունների ներգրավման եւ բնակչության լայն շերտերին սպառողական վարկերի տրամադրման նպատակով: Մինչեւ 1993 թվականը բանկը մտնում էր ԽՍՀՄ Պետական Խնայողական Բանկի կազմի մեջ, այնուհետեւ սկսեց գործել որպես Հայաստանի մասնագիտացված Խնայողական բանկ:
2006 թվականի հունիսի 20-ին “Հայխնայբանկը” վերանվանվել է “ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի”:
2007թ. հուլիսի 25-ին ՎՏԲ-ն “Mika Armenia Trading” LTD կազմակերպությունից ձեռք բերեց 30% հանած մեկ բաժնետոմս եւ դարձավ իր դուստր բանկի` «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ 100% բաժնետոմսերի փաթեթի միանձնյա բաժնետեր:
Fittch Rating միջազգային վարկանիշային կազմակերպությունը 2006թ. Հոկտեմբերին ՎՏԲ-Հայաստան բանկին շնորհել է BB վարկանիշ «Կայուն» կանխատեսմամբ, 2007թ. Հոկտեմբերի 26-ին Fitch Rating-ը ՎՏԲ-Հայաստան բանկին շնորհել է BB «Positive» վարկանիշ, իսկ 2008թ. հուլիսի 9-ին բանկին շնորհել է BB+ «Stable» վարկանիշ :
Բանկը Visa International միջազգային վճարա-հաշվարկային քարտային համակարգի լիիրավ անդամ է:
Բանկն ունի 78 մասնաճյուղ, որոնցից 31-ը Երեւանում, մնացածը` Հայաստանի բոլոր մարզերում:
«ԻԴՐԱՄ» մշակվել եւ հիմնադրվել է 2003 թ.: Այն էլեկտրոնային համակարգ է, որը հնարավորություն է տալիս փոխանցումներ իրականացնել ինտերնետային միջավայրում: Այս համակարգը ինտերնետային կապից օգտվողներին հնարավորություն է տալիս տարատեսակ ծառայությունների համար օն-լայն փոխանցումներ կատարել:

14 Январь 2010 - 10:58 AMT
По решению председателя Центрального банка Армении Артура Джавадяна прекращена деятельность филиала N 84 Банка ВТБ (Армения), сообщает пресс-служба ЦБ РА.
По решению Совета ЦБ РА, ООО «EDram»была предоставлена лицензия осуществления денежных переводов.
Банк ВТБ (Армения) был создан в 1923 году для привлечения сбережений и предоставления потребительских кредитов широким слоям населения. До 1993 года входил в состав Государственного Сберегательного Банка СССР, затем стал функционировать в качестве специализированного Сберегательного Банка Армении.
В сентябре 2001 года правительство Армении приняло решение о приватизации государственного «Армсбербанка» путем его прямой продажи консорциуму ARCH Limited /Багамские о-ва/ и компании «МИКА Армения Трейдинг». В начале 2003 года весь пакет акций перешел компании «МИКА Армения Трейдинг». В марте 2004 года 70% акций «Армсбербанка» приобрел российский «Внешторгбанк». 20 июня 2006 года «Армсбербанк» переименован в «ВТБ-Армения Банк».
25 июля 2007 года ВТБ приобрел 30% минус 1 акция у компании «МИКА Армения Трейдинг» и стал единоличным владельцем 100% пакета акций своего дочернего банка – ЗАО «Банк ВТБ (Армения)».
Банк является полноправным членом международной платежно-расчетной карточной системы Visa International.
«EDram» разработана и внедрена в 2003 году с целью предоставления удобного инструмента для становления в Армении электронной коммерции. «EDram» – электронная система, дающая возможность осуществлять платежи в интернет-среде единицами, эквивалентными армянскому драму. Система дает возможность интернет-пользователям осуществлять он-лайн платежи за различные услуги, товары и осуществлять денежные переводы.